

W Urzędzie Gminy zapewniają, że Brochów jest gotowy na otwarcie sezonu turystycznego. Co prawda wzmożonego napływu turystów nikt nie przewiduje w najbliższych dniach, to jednak skromna baza czeka już na pierwszych chętnych.
– Gmina Brochów jest atrakcyjnym miejscem turystycznym nie tylko ze względu na posiadane zabytki znajdujące się na jej terenie, ale również z powodu walorów przyrodniczych, i usytuowania. Sąsiadujemy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, mamy rzeki, Wisłę, Bzurę oraz Łasicę. Te walory przyrodnicze doskonale współgrają z posiadanymi przez nas zabytkami – mówi Eliza Wieczorek z Urzędu Gminy w Brochowie.
Jednym z unikalnych obiektów jest zabytkowy kościół obronny w Brochowie, jeden z nielicznych w kraju. Takich zabytków budownictwa sakralno-obronnego nie zachowało się w Polsce zbyt wiele. Ważny i godny zwiedzenia jest stary cmentarz parafialny w Janowie. Na pewno można polecić obejrzenie zespołów dworsko-pałacowych w Brochowie i Tułowicach. Co prawda ten pierwszy obiekt nie wygląda na razie zachęcająco, mimo bardzo bogatej historii. Jednak już niebawem ruszą tam prace modernizacyjne. Może nie w tym roku, ale za kilka lat zacznie przyciągać uwagę turystów.
– Urząd Gminy prowadzi całoroczną, ścisłą współpracę z proboszczem parafii Brochów księdzem Pawłem Olszewskim, jak również z kierownictwem Kampinoskiego Parku Narodowego, oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Ta współpraca przynosi dobre efekty – zapewnia Eliza Wieczorek.
Priorytetem jednak jest dbałość gminy o miejsca pamięci narodowej. W Janowie znajduje się pomnik w miejscu dawnego cmentarza wojennego. Natomiast pomnik Bitwy nad Bzurą ulokowany jest w Witkowicach przy moście na Bzurze. 19 września 1939 roku pod Tułowicami poległ Stanisław Grzmot-Skotnicki, generał brygady wojska polskiego, co upamiętnia kamień i tablica. Miejscem pamięci narodowej jest również pomnik w Śladowie. Te miejsca polecane są turystom do odwiedzenia. Dostępne i zadbane są one przez cały rok. Jednak, jak zapewniają urzędnicy gminni, na trasie wędrówek po Mazowszu warto, aby turyści zatrzymali się i poznali zarówno zabytki gminy Brochów, jak i miejsca wojennej chwały.