W Urzędzie Gminy zapewniają, że Brochów jest gotowy na otwarcie sezonu turystycznego. Co prawda wzmożonego napływu turystów nikt nie przewiduje w najbliższych dniach, to jednak skromna baza czeka już na pierwszych chętnych.

Gmina Brochów jest atrakcyjnym miejscem turystycznym nie tylko ze względu na posiadane zabytki znajdujące się na jej terenie, ale również z powodu walorów przyrodniczych, i usytuowania. Sąsiadujemy z Kampinoskim Parkiem Narodowym, mamy rzeki, Wisłę, Bzurę oraz Łasicę. Te walory przyrodnicze doskonale współgrają z posiadanymi przez nas zabytkami – mówi Eliza Wieczorek z  Urzędu Gminy w Brochowie.

Jednym z unikalnych obiektów jest zabytkowy kościół obronny w Brochowie, jeden z nielicznych w kraju. Takich zabytków budownictwa sakralno-obronnego nie zachowało się w Polsce zbyt wiele. Ważny i godny zwiedzenia jest stary cmentarz parafialny w Janowie. Na pewno można polecić obejrzenie zespołów dworsko-pałacowych w Brochowie i Tułowicach.  Co prawda ten pierwszy obiekt nie wygląda na razie zachęcająco, mimo bardzo bogatej historii. Jednak już niebawem ruszą tam prace modernizacyjne. Może nie w tym roku, ale za kilka lat zacznie przyciągać uwagę turystów.

Urząd Gminy prowadzi całoroczną, ścisłą współpracę z proboszczem parafii Brochów księdzem Pawłem Olszewskim, jak również z kierownictwem Kampinoskiego Parku Narodowego, oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Ta współpraca przynosi dobre efekty – zapewnia Eliza Wieczorek.

Priorytetem jednak jest dbałość gminy o miejsca pamięci narodowej. W Janowie znajduje  się pomnik w  miejscu  dawnego cmentarza  wojennego. Natomiast pomnik  Bitwy  nad  Bzurą  ulokowany jest w Witkowicach przy  moście  na Bzurze. 19 września 1939 roku pod  Tułowicami poległ Stanisław Grzmot-Skotnicki, generał brygady wojska polskiego, co upamiętnia kamień i tablica. Miejscem  pamięci  narodowej jest również pomnik w Śladowie. Te miejsca polecane są turystom do odwiedzenia. Dostępne i zadbane są one przez cały rok. Jednak, jak zapewniają urzędnicy gminni, na trasie wędrówek po Mazowszu warto, aby turyści zatrzymali się i poznali zarówno zabytki gminy Brochów, jak  i miejsca wojennej chwały.

Baza turystyczna w gminie gotowa jest od majowego, długiego weekendu, gdyż jest sezonowa i oparta o agroturystykę.
Ciekawym miejscem i godnym polecenia w naszej gminie jest Moto Przystań w Plecewicach. To baza turystyczna oferująca camping, pole namiotowe, przystań kajakową, plac zabaw i plażę nad rzeką. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Osada Puszczańska we wsi Tułowice. To doskonała baza wypadowa na wycieczki po Puszczy Kampinoskiej. Wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej, a także idealne warunki na relaks i odpoczynek. Zapraszamy wszystkich do poznania tego, co oferuje nasza gmina w okresie letnim – dodaje pani Wieczorek.
Przygotowania do tegorocznego sezonu turystycznego poprzedzone były w gminie porządkowaniem terenu oraz remontami dróg, zwłaszcza ich poboczy, co ma niewątpliwie znaczenie dla uczestników m.in. licznych wycieczek rowerowych w sezonie turystycznym. Wycieczki rowerowe po gminie Brochów są dość częstą formą spędzania wolnego czasu. Również przez mieszkańców gminy.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

Zobacz również: