Pod takim hasłem  odbywał się IX wiosenny piknik Eko-Błonie. Ze specjalnymi ekologiczno-łąkowymi śpiewami i pląsami występowały przedszkolaki i uczniowie błońskich szkół. Zdecydowanie tego dnia na scenie królowały pszczółki, biedronki, motylki, żabki, bociany, czajki, jeże czyli po prostu mieszkańcy łąk.

Wśród stoisk były m.in. warsztaty zielarskie, pokaz tworzenia bocianiego gniazda czy cieszący się co roku ogromnym powodzeniem warsztat garncarski prowadzony przez Adama Łuczaka – opiekuna pracowni ceramicznej z Gimnazjum nr 2 w Błoniu. Podczas trwania pikniku gęsto oblegane było stoisko z warsztatem młotkowania toreb. Każdy chętny mógł dość niecodzienną, acz niezwykle prostą (i dość głośną) techniką nanieść na zwykłą płócienną torbę wzór z żywych roślin i zmienić ją w małe arcydzieło.

Jak co roku w organizację ekopikniku włączyła się firma Remondis i mieszkańcy za oddane elektrośmieci i inne odpady niebezpieczne mogli otrzymać sadzonki drzew przygotowane przez szkółkę Kampinoskiego Parku Narodowego. Na straganach można było nabyć ekologiczne produkty żywnościowe, pielęgnacyjne czy ozdobne. Nie zabrakło też roślin i sprzętu ogrodniczego. Szkoły w swoich stoiskach edukowały i młodszych i starszych uczestników pikniku za pomocą zabaw, konkursów i wystaw.

Oprócz dzieci i młodzieży ze sceny mogliśmy usłyszeć pogadankę przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej na temat szkodliwości wypalania łąk – prawdziwej wiosennej zmory strażaków. Był też wykład na temat dobrodziejstw różnych ziół a także pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez harcerzy ZHP. Przez cały czas małe zuchy „plątały” się między uczestnikami imprezy namawiając na kupno własnoręcznie robionych słodkości – w ten sposób zbierały pieniądze na rzecz schroniska dla zwierząt.

Podczas pikniku ogłoszono zwycięzców konkursu plastycznego, w którym uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych – oprócz nagród przyznanych przez komisję konkursową wręczono też nagrodę publiczności- głosowanie wzbudzało wiele emocji i cieszyło się dużym powodzeniem – z urny wyjęto ponad 120 głosów.

Wyjątkowo jak na dotychczasowe edycje EKO-BŁONIA pogoda była przepiękna i zachęcała do spędzenia sobotniego przedpołudnia w nietypowy sposób. Dzięki temu Organizatorzy czyli Centrum Kultury w Błoniu i Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego mogli cieszyć się z licznie przybyłych uczestników Pikniku, a zachęceni faktem, że nie zawsze musi padać, już myślą nad tematem przyszłorocznego, jubileuszowego X EKO-BŁONIA.

UMBP