40 koncertów i spektakli, w tym monumentalne „Jerusalem” Jordiego Savalla, finał z piosenkami Eugeniusza Bodo, reaktywacja ukraińskiej 5’nizzy, Gala „Budorigum, czyli amerykańcy naukowcy o polskim Wrocławiu” – w piątek 13 maja rozpoczyna się 37. Przegląd Piosenki Aktorskiej.

W sprzedaży są jeszcze bilety na Galę „Budorigum, czyli amerykańcy naukowcy o polskim Wrocławiu” na 14 i 15 maja. Koncert grają chuligani aktorskiej piosenki, czyli Formacja Chłopięca Legitymacje (Konrad Imiela, Cezary Studniak, Sambor Dudziński) i ich goście: Agnieszka Dygant, Joanna Kołaczkowska, Maja Kleszcz, Jan Peszek, Janusz Radek.
– Na próbach jest szaleństwo – mówi Cezary Studniak, dyrektor PPA. – Wracamy do pradawnych czasów, do dawnego Wrocławia. Przygrywa nam niezwykła kapela – znawcy i badacze muzyki dawnej. Posługujemy się takimi instrumentami jak rogi, tarabany, cymbały, lunie, szałamaje. Zagramy znane piosenki w tłumaczeniu na staropolszczyznę.
Na Gali spotkają się takie postaci jak Jaś Pawie Oczko (w tej roli Bartosz Picher), Miodek, Wojaczek, Bolesław Śmiały, a nawet Marit Bjorgen. – Obsada jest potężna. Zarazimy cały Wrocław naszą opowieścią – zapowiada Cezary Studniak.
Są też bilety na koncerty specjalne:
Koncert specjalny A. w reż. Wiktora Rubina (19 i 20 maja w Arsenale). To rzecz o sztuce zapominania, bohaterem jest dr Alois Alzheimer, który ostatnie lata spędził w Breslau.
Koncert „3:10 do Yumy. Eastern” (21 maja w Teatrze Polskim) wg. Scenariusza Sebastiana Majewskiego i w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej – Mazur to opowieść o tym, jak Kresy kolonizowały Wrocław.
Koncert Benjamina Clementine’a (15 maja) – gwiazdy europejskiej sceny europejskiej.
„Ewolucja gwiazd” Instytutu B61 (17 i 18 maja) – widzowie zostaną zwiezieni w nieznane miejsce, gdzie będą poznawać pod kierunkiem przewodnika ewolucję gwiazd – tych prawdziwych i tych ziemskich.
Zostały też ostanie miejsca na „Nietoperza” w reż. Kornela Mandruczo z TR Warszawa (13 maja) i na „Stolik” Karbido (16 maja).
PPA to przede wszystkim Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W poniedziałek 16 maja w Imparcie rozpocznie się II etap konkursu. Jury zakwalifikowało 23 artystów, w tym dwa zespoły. Tegoroczni uczestnicy przygotowali m.in. piosenki Toma Waitsa, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Kayah. Wykonawcy pochodzą z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdyni i Białegostoku.
Wykonawcy, którzy przejdą do finału wezmą udział w warsztatach wokalnych w dniach 19-17 maja, które poprowadzą Andres Martorell i Magda Navarrete. Finał rozegra się 20 maja. Wtedy poznamy zdobywcę Grand Prix – statuetki Tukana Złotego i 25 tys. złotych.

wroclaw.pl

Zobacz również: