Doctor checking tired eyes of patient

Zespół Suchego Oka wśród dolegliwości najczęściej zgłaszanych okulistom.

Nawracające dolegliwości oczu, według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A., dotyczą aż 35% populacji w naszym kraju. Ponad 80% osób skarżących się na problemy z narządem wzroku, zgłasza również dyskomfort związany z powiekami. Najczęściej dokucza nam łzawienie — dotyczy ono aż 55% badanych. Narzekamy również na swędzenie, pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, światłowstręt, opuchnięcie i zaczerwienienie powiek. Wszystkie te objawy mogą skutecznie utrudnić i uprzykrzyć życie. Warto więc wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i kiedy konieczna jest wizyta u okulisty.

Przemęczone czy chore? Dlaczego oczy wysychają?

Zespół suchego oka – to przypadłość, którą wywoływać mogą przemęczenie spowodowane pracą przy komputerze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, kontakt z dymem papierosowym ale również zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy. Dolegliwość ta bardzo często towarzyszy również użytkownikom soczewek kontaktowych. Według niektórych badań nawet połowa pacjentów zgłaszających się do lekarza okulisty ma problem z Zespołem Suchego Oka (ZSO).

Najczęstszym objawem ZSO jest oczywiście nadmierna suchość oczu. Bardzo często pojawia się też uczucie ciała obcego lub piasku pod powiekami, pieczenie, kłucie, podrażnienie i nadwrażliwość na światło. Paradoksalnie symptomem choroby może być również nadmierne łzawienie, które jest wynikiem zaburzenia składu łez. Niezmiernie istotne jest stałe nawilżenie oczu przy pomocy specjalnych kropli i maści. Bardzo dobre działanie mają również oczyszczające chusteczki i płyny, które pomogą pozbyć się drażniących zanieczyszczeń i nawilżą okolice oczu.

Odpowiednia higiena oczu, wykonywana specjalistycznymi preparatami przeznaczonymi do codziennego użytku, takimi jak oczyszczający płyn oraz chusteczkiDemoxoft, jest także istotnym elementem profilaktyki zespołu suchego oka. Ważnym składnikiem filmu łzowego, który jest czynnikiem chroniącym nasze oczy, jest warstwa lipidowa wytwarzana przez znajdujące się w powiekach, specjalne gruczoły. Okazuje się, że właśnie te gruczoły mogą być zasiedlane przez nużeńce, prowadząc do ich dysfunkcji. Dysfunkcja gruczołów powiekowych prowadzi do zaburzeń filmu łzowego poprzez niedobór jego warstwy lipidowej. Niedobór filmu łzowego prowadzi z kolei do rozwoju zespołu suchego oka – mówi dr n. med. Maciej Osęka.

Zespół suchego oka może prowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki dlatego, jeśli objawy nie ustępują po kilku dniach, trzeba zasięgnąć porady specjalisty.

Powieki też chorują

Zapalenie brzegów powiek — to dość częsta i trudna do leczenia przypadłość. Wywołują ją alergeny, bakterie lub niestety bardzo często pomijany w diagnozie pasożyt – nużeniec ludzki. Najczęstsze objawy to pieczenie i przekrwienie powiek, złuszczanie nabłonka, wypadanie rzęs, światłowstręt, nadmierne łzawienie i uczucie ciała obcego w oku. Bardzo często z zapaleniem brzegów powiek współistnieje przewlekłe zapalenie spojówek.

Choroba bardzo często mylona jest z alergią lub zwykłym przemęczeniem oczu. Niestety, nieprawidłowo leczona może poważnie zaszkodzić oczom. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia i zmniejszyć uciążliwość występujących objawów, należy dbać o higienę dłoni i starannie zmywać makijaż. Warto również stosować dostępne bez recepty krople nawilżające i preparaty w postaci chusteczek, płynu lub żelu, które usuną zanieczyszczenia znajdujące się na powiekach, odżywią i nawilżą podrażnioną skórę.

Zapalenie brzegów powiek zawsze jednak wymaga wizyty u specjalisty.

Wszystkiemu winna jest alergia

Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z częstszych dolegliwości. Objawia się nadmiernym, uporczywym łzawieniem i przekrwieniem oczu. Symptomy choroby często pojawiają się nagle, bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Jeśli tak się stanie, należy szybko przemyć oczy chłodną przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Ulgę przyniosą również krople- tzw. sztuczne łzy, które ułatwią usunięcie alergenów z worka spojówkowego. Alergiczne zapalenie spojówek może być zagrożeniem dla oczu, a leczenie zazwyczaj wymaga podania leków dostępnych na receptę. Dlatego w przypadku wystąpienia dolegliwości należy zgłosić się do okulisty.

Niebezpieczne wirusy, bakterie i grzyby

Drobnoustroje chorobotwórcze najczęściej są przyczyną występowania zapalenia spojówek.

Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest wirusami, najczęściej zaczyna się w jednym oku. Dopiero po kilku dniach choroba atakuje drugie oko. Objawy to najczęściej swędzenie spojówek, uczucie ciała obcego w oku i łzawienie. Cechą charakterystyczną są widocznie obrzęknięte naczynka na spojówkach. Wirusowe zapalenie spojówek jest zakaźne, dlatego bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i higieny rąk. Oczy można przemywać sola fizjologiczną lub przeznaczonymi do tego celu chusteczkami. W leczeniu stosuje się natomiast leki przeciwwirusowe i przeciwobrzękowe. Aby nie dopuścić do infekcji bakteryjnej, lekarz może również zalecić krople z antybiotykiem.

Jeśli przyczyną choroby są bakterie, infekcja od razu dotyka obu oczu. Pojawia się swędzenie, opuchlizna, uczucie ciała obcego i łzawienie, ropna wydzielina worku spojówkowym i wybroczyny lub szaro-żółte plamy na spojówkach. W leczeniu stosuje się antybiotyki, a jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest wykonanie antybiogramu.

Zakażenie grzybicze występuje rzadko i zazwyczaj jest powikłaniem po długotrwałej kuracji antybiotykowej. Terapia opiera się na podaniu leków przeciwgrzybicznych.

Każde zapalenie spojówek jest zagrożeniem dla narządu wzroku, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze należy zwrócić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie.

Zapalenie rogówki – to choroba, którą również wywołują wirusy grzyby lub bakterie. Zdarza się, że przyczyną wystąpienia stanu zapalnego są choroby autoimmunologiczne lub uszkodzenia związane z nieprawidłowym stosowaniem soczewek kontaktowych. Zapalenie rogówki jest bardzo niebezpieczne dla oczu i może powodować pogorszenie, a nawet utratę wzroku. Chore oko jest czerwone i bardzo wrażliwe, w worku spojówkowym pojawia się ropno-śluzowa wydzielina, a powieki stają się opuchnięte. Wśród objawów wymienia się również silny ból, światłowstręt i osłabienie widzenia. Powierzchnia rogówki matowieje i pojawia się na niej biała lub szara plama. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów i podejrzenia zapalenia rogówki, konieczna jest natychmiastowa wizyta u okulisty.

Boli i szpeci

Jęczmień, bo o nim mowa – to stan zapalny gruczołów powiek, w wyniku którego powstaje bolesny ropień. Najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest silny ból, pojawia się również zaczerwienienie, nadmierne łzawienie i światłowstręt. Osoby cierpiące z powodu jęczmienia bardzo często próbują pokonać go domowymi sposobami. Niestety, niektóre z tych sposobów, nie tylko nie usuną problemu, a mogą dodatkowo zainfekować oko. Właściwą formą leczenia jest terapia antybiotykowa. Czasem konieczne jest też nacięcie i drenaż ropnia.

Piekące, czerwone, opuchnięte i nadmiernie łzawiące oczy mogą być przyczyną wielu poważnych chorób lub postępującej wady wzroku, dlatego zawsze oprócz doraźnej pomocy w postaci przynoszących ulgę kropli dostępnych bez recepty i specjalistycznych preparatów pomagających zachować higienę należy skontrolować chore oczy u specjalisty.

Zobacz również: