Uczniowie z sześciu klas gimnazjalnych z Warszawy i subregionu okołowarszawskiego już w najbliższą niedzielę pojadą na mecz żużlowy Reprezentacja Polski vs. Reszta Świata na Stadionie Narodowym w Warszawie. To nagroda za nakręcenie najlepszych filmów o bezpieczeństwie w konkursie samorządu województwa mazowieckiego „Młodzież kręci bezpieczeństwo”. Wśród 15 najlepszych materiałów filmowych znalazły się filmy nakręcone przez uczniów klasy III B/D Gimnazjum w Iłowie, klas III B i III A Publicznego Gimnazjum w Nowej Wsi, klasy 9 The British School w Warszawie, klasy I G Gimnazjum Nr 143 w Warszawie oraz klasy III Chrześcijańskiego Gimnazjum Samuel w Warszawie.

– Liczył się pomysł, praca i wiedza o bezpieczeństwie. Myślę, że młodzież nie tylko się czegoś przy okazji naszego konkursu nauczyła, ale też i dobrze się przy tym bawiła – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Na konkurs wpłynęło 41 filmów nakręconych samodzielnie przez mazowieckich gimnazjalistów. Komisja konkursowa wybrała z nich 15 najlepszych. Pod uwagę brano przede wszystkim ideę filmu i jego scenariusz, ale także estetykę wykonania i przekaz skierowany do młodych ludzi. Ważna była również merytoryka, czyli zgodność z ustawą o ruchu drogowym.

– Chcieliśmy zobaczyć nie tylko, jak młodzież postrzega bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale też sprawdzić, jaka jest jej wiedza na ten temat i czy potrafi tę wiedzę przekazać. Stąd zrodził się pomysł kręcenia filmów i takie właśnie zadanie postawiliśmy przed uczniami. Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę. Mieliśmy wiele pytań i telefonów – zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania – mówi Joanna Stefaniak, kierownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego UMWM.

Wśród najlepszych znalazło się sześć klas gimnazjalnych z Warszawy i subregionu okołowarszawskiego:

  • klasa III B/D Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iłowie (pow. sochaczewski) za film pt. „(Nie)bezpieczeństwo na drodze”;
  • klasa III B Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi (pow. pruszkowski) za film pt. „Stracić sekundę, zyskać życie”;
  • klasa III A Publicznego Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi (pow. pruszkowski) za film pt. „Wspomnienia”;
  • klasa 9 (1 gimnazjum) The British School w Warszawie za film pt. „Test na świadomość na drogach”;
  • klasa I G Gimnazjum Nr 143 z Oddziałami Integracyjnymi im. I.J. Paderewskiego w Warszawie za film pt. „Ty zdecyduj”;
  • klasa III Chrześcijańskiego Gimnazjum Samuel w Warszawie za film pt. „Rozejrzyj się”.

W nagrodę zwycięzcy już w najbliższą niedzielę (15 maja) pojadą na mecz żużlowy Reprezentacji Polski vs. Reszta Świata na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Przejazd na mecz oraz posiłek dla wszystkich uczniów ze zwycięskich klas, ich wychowawców i opiekunów zapewni Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Uczniowie otrzymają także zestawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Muszę przyznać, że młodzież do kręcenia swoich filmów podeszła bardzo kreatywnie. Nie dawaliśmy też tu żadnych ograniczeń. Dlatego obok bezpieczeństwa na drodze, czyli poruszania się np. na rowerze czy potrzeby noszenia odblasków, młodzi ludzi tworzyli filmy o udzielaniu pierwszej pomocy, a także o tym, jak zachowywać się i jak reagować w różnych sytuacjach zagrożenia – podkreśla Joanna Stefaniak, kierownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego UMWM.

„Młodzież kręci bezpieczeństwo” to konkurs samorządu województwa mazowieckiego dla uczniów szkół gimnazjalnych z Mazowsza. Aby wziąć w nim udział, gimnazjaliści musieli samodzielnie nakręcić film o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Ocenie, oprócz samego filmu, podlegał także jego tytuł oraz scenariusz opracowany grupowo przez klasę biorącą udział w konkursie. Film miał trwać od 1 do maksymalnie 3 minut i mógł być zrealizowany na dowolnym sprzęcie za pomocą kamery, aparatu fotograficznego czy telefonu komórkowego, a w jego obsadzie aktorskiej mieli znaleźć się uczniowie biorący udział w konkursie.

Zobacz również: