Już w najbliższy weekend, w dniach 14-15 maja w Warszawie będzie można uratować komuś życie biorąc udział w jednej z dwóch akcji organizowanych przez Fundację DKMS.  „Dzień dawcy Szpiku podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi” w Arkadii oraz „Pomóż Oldze i Innym” w dzielnicy Wawer. Te  dwa wydarzenia mają na celu rejestrację potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku.

 W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy, wśród 26 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Akcja dedykowana Oldze i Innym Pacjentom, którzy potrzebują przeszczepienia

 Rodzina Olgi, jej przyjaciele i znajomi, gdy dowiedzieli się o chorobie, postanowili działać i zorganizować akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Olga potrzebuje przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego. Każda zarejestrowana osoba to potencjalna szansa na życie dla dziewczynki jak i Innych Pacjentów potrzebujących przeszczepienia. W akcję włączył się Klub Sportowy L.A.S. oraz wawerskie Centrum Handlowe Ferio Wawer.

 Olga jest wyjątkową 6 – letnią dziewczynką, mieszkanką Wawra na osiedlu LAS. We wrześniu pierwszy raz poszła do szkoły. Niestety nauką i zabawą z rówieśnikami mogła cieszyć się tylko chwilę. W grudniu podczas badania w poradni immunologicznej u Olgi zdiagnozowano białaczkę limfoblastyczną. Nazajutrz wraz z rodzicami, Joanną i Marcinem, musiała stawić się na oddziale onkologicznym Centrum Zdrowia Dziecka, który stał się jej drugim domem. Teraz Olgusia musi dzielić dni pomiędzy te spędzane w szpitalu i te w domu, gdzie czeka na nią stęskniony brat Oliwier. Dziewczynka kocha psy i koty, których nie może posiadać ze względu na chorobę. Tymczasem maskotki są jedynymi zwierzakami, jakimi może się opiekować. Udaje, że i one też są chore. Wyprowadza je na spacery, karmi i dopieszcza. Z całego serca pragnie by wyzdrowiały. Bawi się też lalami, które traktuje jak swoje dzieci, nosi, czule przytula, podaje lekarstwa i robi im zastrzyki. Ciężka choroba jest rzeczywistością, która wypełnia codzienność i przenika także do zabaw…. Olga potrzebuje przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego Dawcy, a jej rodzice apelują: „Może to właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem Olgi? Zarejestruj się, jako potencjalny Dawca! Dla Ciebie to tylko kilka minut, a dla Olgi lub innych chorych to jedyna szansa na dalsze życie!. Nie obawiaj się pomagać.

 Rejestracja „Dzień dawcy Szpiku podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi”

 Wszyscy, którzy w sobotę, 14 maja* wybiorą się do Centrum Handlowego Arkadia na zakupy, będą mogli skorzystać z okazji i zarejestrować się do bazy Fundacji DKMS, aby  mieć możliwość pomocy swojemu bliźniakowi genetycznemu w wygraniu walki z nowotworem krwi.  Akcja jest powiązana
z obchodami Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który ma miejsce 28 maja.
 Akcja rejestracji „Pomóż Oldze i Innym”:
Data:         14 maja 2016
Godzina:   09:00 – 21:00
Miejsce:    Centrum Handlowe FERIO WAWER
Adres:       ul. Kazimierza Szpotańskiego 4, Warszawa    
 Data:         15 maja 2016

Godzina:   11:00 – 17:00

Miejsce:    Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9

Adres:       ul. Kadetów 15, Warszawa

Akcja rejestracji „Dzień Dawcy Szpiku podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi”

Data:     14 maja

Godzina: 10.00 – 22.00

Miejsce: CH Arkadia
Adres: ul. Jana Pawła II 82, Warszawa
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej,
a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 250 zł, które Fundacja DKMS Polska pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.
Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.