Niższe koszty eksploatacji budynków wolnostojących

 Decyzja o budowie własnego domu w wielu przypadkach pociąga za sobą powstanie wieloletnich zobowiązań wobec instytucji finansowych. Aby zminimalizować ich wpływ na poziom życia, warto skorzystać z materiałów budowlanych, które przełożą się na realne obniżenie kosztów ponoszonych na codzienną eksploatację, a dodatkowo zagwarantują komfortowe warunki bytowe w posiadanej nieruchomości. Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY, wyjaśnia, dlaczego pod tym względem warto wziąć pod uwagę wyroby silikatowe.

 Jak dowodzą badania Głównego Urzędu Statystycznego na temat budownictwa mieszkaniowego w 2015 r., nieruchomości indywidualne, przeznaczone na użytek własny inwestora to niemal połowa ze wszystkich obiektów o tym charakterze, jakie powstały w ubiegłym roku*. Zestawiając te dane z wynikami finansowymi banków w 2015 r., a dokładnie z niemal 390 mln PLN, które zostały przeznaczone na kredyty na nieruchomości mieszkaniowe dla klientów indywidualnych*, łatwo dostrzec znaczącą skalę zobowiązań, jakie powstały. A zatem już na etapie planowania budowy domu prywatnego, warto zadbać o jak najbardziej  racjonalne wydatki. Przy czym racjonalizacja, to nie tylko szukanie oszczędności wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych z których powstanie obiekt. Równocześnie ważne jest bowiem, aby w długim okresie jego eksploatacja nie generowała zbyt wysokich kosztów. W zakresie konstrukcji samego budynku, atrakcyjnym ekonomicznie, a także efektywnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie, okazują się bloczki silikatowe.

Budowanie z naturalnych i ekonomicznych materiałów

 Duża dostępność surowców, z których powstają bloczki silikatowe, sprawia, że są one na tyle przystępne cenowo, aby mogli z nich korzystać także inwestorzy indywidualni. Piasek, wapno i woda, które w specjalnym procesie technologicznym zamieniają się w „sztuczny kamień”, powodują, że uzyskane z nich murowe elementy silikatowe odznaczają się cechami mającymi wpływ na niski koszt realizacji obiektu. Są przede wszystkim wytrzymałe, co sprawia, że ich podatność na uszkodzenia podczas robót murarskich ogranicza straty materiałowe. Kolejna zaleta to dokładność wymiarowa, która powoduje, że ich wykorzystanie jest precyzyjnie zaplanowane, a prace konstrukcyjne idą szybko i sprawnie. Dzięki symetrycznym kształtom oraz równym powierzchniom, w łatwy sposób można łączyć je na cienką spoinę, co dodatkowo ogranicza zużycie ilości zaprawy murarskiej. W ten sposób oszczędności pojawiają się zatem nie tylko w zakresie kosztów podstawowych materiałów budowlanych wykorzystywanych do robót murowych, ale także w przypadku samej robocizny. Wykorzystując bloczki silikatowe w dużym stopniu eliminujemy problemy, często pojawiające się w wyniku dążenia do nadmiernej redukcji kosztów. Jednocześnie wysoka jakość elementów silikatowych w dłuższej perspektywie wpływa na trwałość obiektu. Tym samym minimalizując ryzyko konieczności przeprowadzenia kosztownych remontów i napraw – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

 Silikaty procentują z biegiem czasu

 Oszczędności, jakie uzyskamy wykorzystując bloczki silikatowe podczas wznoszenia konstrukcji budynku, to dopiero początek korzyści, jakie elementy wapienno-piaskowe są w stanie zapewnić. Ich  duża gęstość sprawia bowiem, że są to elementy murowe, które charakteryzują się dobrą akumulacją ciepła. Ograniczają zatem zużycie energii potrzebnej na zapewnienie właściwej temperatury wewnątrz obiektów – wyjaśnia Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY. Szeroko gama produktowa sprawia, że bloczki silikatowe mogą być z powodzeniem stosowane zarówno na poziomie fundamentów,  jak i ścian konstrukcyjnych bądź działowych. W pierwszym przypadku pozwalają na to niska nasiąkliwość, a także mrozoodporność. Nawet poniżej poziomu gruntu silikaty są w stanie wytrzymać w nienaruszonym stanie przez wiele lat, a przy tym zabezpieczają przed przedostawaniem  się zimna do wnętrza obiektu. Cechy te jednak przydają się również na poziomie pomieszczeń mieszkalnych, gdzie ułatwiają utrzymanie dobrego mikroklimatu, nie pozwalając na nadmierne zawilgocenie i rozwój grzybów oraz pleśni – podkreśla ekspert z Grupy SILIKATY. Wykonany z silikatów dom wolnostojący jest zatem efektywny energetycznie, trwały na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i ewentualną biodegradację, czy działanie intensywnych czynników zewnętrznych. Dodatkowe cechy, które mogą uchronić przed nadmiernymi bądź niespodziewanymi wydatkami, to bezpieczeństwo pożarowe silikatów. Reakcja na ogień A1 oznacza, że są one całkowicie niepalne oraz nie emitują żadnych szkodliwych związków, dzięki czemu są zaliczane do jednych z najbezpieczniejszych i najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku – podsumowuje Joanna Nowaczyk.

Więcej informacji na temat produktów Grupy SILIKATY można znaleźć na stronie internetowej www.grupasilikaty.pl

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o. to jeden z czołowych w Polsce producentów wyrobów silikatowych do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, działowych, fundamentowych, ogniowych i piwnicznych. Grupa powstała w 2004 roku z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji SILIKATÓW. Obecnie Grupa SILIKATY skupia 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Przysieczynie, Ludyni, Leżajsku, Kluczach i Jedlance). Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów. Grupa SILIKATY jest także członkiem polskiego Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”.

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o.
Kruki ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo-Borki
tel./fax  29 760 44 70, 760 65 10

www.grupasilikaty.pl

*GUS, Budownictwo mieszkaniowe. I-IV kwartał 2015 r.

*Wyniki finansowe banków w 2015 roku

Zobacz również: