Znamy kolejnych laureatów honorowych tytułów strażaka miesiąca. Wczoraj wyróżnienia te za niezwykłą odwagę i godną podziwu postawę otrzymali druhowie Paulina Zygmunciak z OSP w Starych Gnatowicach oraz Radosław Krzysztofiak z OSP Niedzbórz. Bohaterów nagrodziła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Druhna Paulina Zygmunciak – Strażak Miesiąca Lutego – w lutym br. uratowała życie mężczyzny, który przebywał w płonącym domu. Przyczyną pożaru były palące się sadze w kominie. Choć świadków zdarzenia było wielu, ona jako pierwsza wezwała na miejsce jednostkę OSP Paprotnia oraz jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Sochaczew i rzuciła się na pomoc domownikom. Jej odwaga i opanowanie pomogły nie tylko ocalić ludzkie życie, ale też opanować pożar na tyle wcześnie, że obyło się bez większych strat. Paulina Zygmunciak (na zdjęciu) członkiem OSP w Starych Gnatowicach (gmina Kampinos, powiat warszawski zachodni) jest od dwóch lat.

Druh Radosław Krysztofiak – Strażak Miesiąca Marzec – w marcu br. wykazał się wzorową postawą podczas kolizji trzech pojazdów w miejscowości Krośnice. Udzielił pierwszej pomocy przedmedycznej rannym, poinstruował innych świadków zdarzenia, jak mają pomóc i wezwał służby ratownicze. Ponadto fachowo zaopiekował się najbardziej poszkodowanymi. Radosław Krysztofiak od 16 lat jest członkiem OSP w Niedzborzu (gmina Strzegowo, powiat mławski).

– Strażacy OSP jeżdżą na kursy, szkolenia, przygotowują się latami do takich akcji ratunkowych, ale to dzięki szkoleniom wiemy, jak zareagować i jak najlepiej pomóc poszkodowanym. Liczy się nie tylko umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Równie ważne jest właściwe podejście psychologiczne, by móc uspokoić rannych – powiedział druh Radosław Krzysztofiak.

Zobacz również: