Gdyby przyszło mi podsumować ten dzień, to powiem: „kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem” – tak do raportu na temat działalności rządów PO-PSL w środowej wieczornej debacie odniosła się b. premier Ewa Kopacz (PO).
Kopacz podkreśliła, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną „oszczerstwami i półprawdami”. „Gdyby przyszło mi dzisiaj podsumować ten dzień (…), to powiem: „kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem” – podkreśliła była premier.
„Chcecie zakwestionować ostatnie 8 lat, w których my zmienialiśmy Polskę, a wy przegrywaliście kolejne wybory” – mówiła Kopacz. Dodała, że przez 8 lat politycy PiS marzyli, „by wreszcie dorwać się do władzy”.
Według byłej premier politycy PiS, by wygrać wybory musieli „zastosować maskaradę”, ale – jak oceniła – ich maski opadły szybko – po 6 miesiącach.
„Dziś wiecie, że coraz więcej Polaków wie, że zostało oszukanych, a wasza „zła zmiana” jednoczy setki tysięcy ludzi. Ludzi, którzy dzisiaj mówią wam jedno bardzo ważne słowo: „już was nie chcemy, nie chcemy waszych rządów” – zaznaczyła Kopacz.
„Szybko wam poszło – 6 miesięcy. I dzisiaj fundujecie nam cyrk z tzw. audytem. Jednocześnie udajecie (…), że nie widzicie, że tak naprawdę prawdziwy audyt waszych 6 -miesięcznych rządów odbył się w sobotę na ulicach Warszawy” – podkreśliła posłanka, odnosząc się do demonstracji Komitetu Obrony Demokracji i partii opozycyjnych.
Dodała, że wiarygodność audytu PiS jest taka, jak „przysłowiowa już miłość Unii Europejskiej Krystyny Pawłowicz, tolerancyjność ojca (Tadeusza) Rydzyka, czy kompetencje hodowlane ministra (rolnictwa Krzysztofa) Jurgiela”.
Była premier zwracała uwagę, że PiS nie zrealizował dotąd swoich obietnic, takich jak np. obniżenie wieku emerytalnego, pomoc dla frankowiczów czy skrócenie kolejek do specjalistów. Posłużyła się niebieską teczką z „ustawami na pierwsze 100 dni rządów” – taką samą, jaką w podczas wyborczej debaty z nią miała Beata Szydło. Pokazała, że teczka jest pusta.
„Przyznajcie się, nie macie pomysłu, jak uczynić życie Polaków lepszym, a nazwa waszych partii brzmi jak ponury wart” – zwracała się do PiS.
źródło: kurier PAP

Zobacz również: