7. Regaty o Puchar Wisły to wyjątkowe wydarzenie dla całej rodziny, które 21 maja w godz. 10 – 13 zamieni plażę na Saskiej Kępie w trybuny sportowe. Zawody są doskonałą okazją, aby poznać bliżej wioślarstwo. Organizator, Towarzystwo Wioślarskie Syrenka, udostępni także widzom łódź treningową z instruktorami, by każdy mógł sprawdzić się w tej dyscyplinie.
Polskie wioślarstwo to 16 olimpijskich medali: 3 złote, 3 srebrne i 10 brązowych, czyli więcej niż osiągnięcia bardziej popularnych sportów: piłki ręcznej, siatkowej i nożnej razem wziętych. Sukcesy tej rangi zaczynają się od treningów w klubach szkół i lokalnych stowarzyszeń, pozwalających realizować pasje. Dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z wioślarstwem dadzą 7. Regaty o Puchar Wisły, organizowane w trzecią sobotę maja między g. 10, a 13 na plaży na Saskiej Kępie. W zawodach zmierzą się młodzi sportowcy w 4 konkurencjach: ósemce ze sternikiem, czwórce długiej, dwójce podwójnej oraz jedynce skiff.
– Regaty wioślarskie o Puchar Wisły są wydarzeniem dla całej rodziny. Pozwalają zaangażować się w kibicowanie, ale też spróbować swoich sił na łodzi treningowej – mówi Jarosław Lindqvist, prezes Fundacji Towarzystwa Wioślarskiego Syrenka, organizatora Pucharu Wisły. I dodaje – Właśnie od lokalnych wydarzeń, takich jak regaty o Puchar Wisły, często zaczyna się zainteresowanie młodych osób niszowymi dyscyplinami sportu. Te dyscypliny, ponieważ są mniej popularne, dają większe możliwości osiągnięcia wyników na arenie międzynarodowej. Nie dalej jak w zeszłym tygodniu w Mistrzostwach Europy 2016 polskie wioślarki zdobyły II miejsce w konkurencji czwórki podwójnej kobiet – dodaje.
Jako miarę sportowych osiągnięć często traktuje się podium olimpijskie. Polska reprezentacja po 2000 roku kilkukrotnie mogła pochwalić się zdobyciem olimpijskich medali. Najpierw podwójne złoto Tomasza Kucharskiego, Roberta Sycza (dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn) w Sydney 2000 i Ateny 2004. W Pekinie na najwyższym stopniu stanęli – Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Konrad Wasilewski (czwórka podwójna), a w innej konkurencji srebrem mogli pochwalić się – Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczyk, Łukasz Pawłowski (czwórka wagi lekkiej) – Pekin 2008. Na ostatniej olimpiadzie w Londynie w 2012 roku brąz wywalczyły Magdalena Fularczyk i Julia Michalska (dwójka podwójna kobiet). W oczekiwaniu na igrzyska w Rio, sympatycy wioślarstwa liczą na kolejne medale.
Tymczasem, do bliższego poznania tej dyscypliny zachęcają organizatorzy 7. edycji Regat o Puchar Wisły. 21 maja 2016 roku w godzinach 10-13 wioślarze startując z plaży na Saskiej Kępie zmierzą się w następujących konkurencjach:
  • ósemka ze sternikiem 8+
  • czwórka długa 4 – (opcjonalnie ze sternikiem)
  • dwójka podwójna 2x
  • jedynka skiff 1x
Zgłoszenia uczestnictwa (bez wpisowego) można kierować na adres e-mail biuro@twsyrenka.pl.
Organizator przewiduje dodatkowe atrakcje dla widzów, w tym piknik wioślarski z ogniskiem. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu M. St. Warszawy.
***

Towarzystwo Wioślarskie Syrenka jest fundacją promującą wioślarstwo, upowszechnia rekreację i ideę sportową. Na terenie Mazowsza organizuje m. in. spływy łodziami wiosłowymi typu hamburka oraz regaty wioślarskie „Puchar Wisły”. Hasłem Fundacji jest: „Wioślarstwo dla wszystkich”.Więcej informacji można znaleźć stronie internetowej Fundacji: www.twsyrenka.pl.

Zobacz również: