PLAKAT_420x594_POKA_POKA_DTP.indd

Wystawa obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie” pędzla Abrahama Mignona, koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego oraz wystawa „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 – 1868” to najważniejsze wydarzenia zaplanowane na tegoroczną Noc Muzeów przez Łazienki Królewskie.

W sobotę 14 maja w godz. 19:00 – 2:00 zapraszamy również do zwiedzania Pałacu na Wyspie oraz zrewitalizowanej Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim. Tuż po Nocy Muzeów, 15 maja o godzinie 12:00 odbędzie się inauguracja 57. sezonu letnich koncertów pod Pomnikiem Chopina.

Na tegoroczną Noc Muzeów Łazienki Królewskie przygotowały dla swoich gości wiele niespodzianek.

W sobotę 14 maja w Starej Oranżerii, w godzinach od 19 do 2 w nocy, będzie można zwiedzać wystawę   „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 -1868”, organizowaną z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej – mówi Izabela Zychowicz z Łazienek Królewskich. Wystawa będzie prezentowała eksponaty medaliersko-numizmatyczne z czasów panowania króla Stanisława Augusta i późniejszych. Wśród nich znajdą się m.in. medale, pieczęcie, monety, dokumenty i ryciny. Wiele spośród prezentowanych przedmiotów to prawdziwe unikaty, które dotąd nie były udostępniane publiczności. Dodatkowo, przed wejściem do Starej Oranżerii wystawiona będzie  XIX- wieczna prasa suwowo-kolanowa, wybijająca specjalnie na tę okazję zaprojektowane numizmaty, które zostaną wręczane zwiedzającym na pamiątkę – zaprasza Izabela Zychowicz. W zabytkowych wnętrzach Starej Oranżerii pojawią się też członkowie stowarzyszenia „Arsenał” w cywilnych i wojskowych strojach z epoki Oświecenia.

Z kolei w Pałacu na Wyspie będzie można podziwiać wystawę obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze – „Kwiaty w szklanym wazonie”, autorstwa Abrahama Mignona.  Przed Pałacem będzie stał mincerz, który dla przybyłych do Łazienek gości będzie wybijać pamiątkowy żeton z okazji Nocy Muzeów, organizowanej wspólnie z Mennicą Polską. Dodatkowo, tego wieczoru edukatorzy Ośrodka Edukacji Łazienek Królewskich oprowadzą gości po Pałacu na Wyspie i opowiedzą historie związane z tym zabytkiem.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru będzie koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego, który o godzinie 21:30 wystąpi z projektem „One World”, na specjalnie na tę okazję wybudowanej scenie na wodzie przed Pałacem na Wyspie. Po koncercie zapraszamy do multimedialnej strefy przy Podchorążówce  przygotowanej przez Mecenasa Muzeum PZU, gdzie będzie można wydrukować sobie pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Łazienkach Królewskich.

Tuż po Nocy Muzeów, w niedzielę 15 maja o godz. 12 odbędzie się inauguracja letnich  koncertów pod Pomnikiem Chopina. Podczas pierwszego recitalu będzie można posłuchać interpretacji utworów Chopina w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty Karola Radziwonowicza. Koncerty Chopinowskie będą się odbywały od 15 maja do 25 września w każdą niedzielę o godzinie 12:00 i 16:00. Niedzielne recitale swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej scenerii Łazienek, wybitnym artystom oraz repertuarowi muzycznemu – rokrocznie bierze w nich udział ok. 80 tysięcy słuchaczy.

Zobacz również: