Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina – to tematy rozpoczynającej się wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kanadzie. Prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady. W czterodniowej wizycie prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka odwiedzi miejsca ważne dla Polonii. Prezydent z małżonką przybyli do Toronto w niedzielę wieczorem (w nocy czasu polskiego).
– Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance – powiedział dziennikarzom prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że wzmocnienie wschodniej flanki będzie miało dwa komponenty: bilateralny – amerykański oraz sojuszniczy – wielonarodowy. – Prezydent będzie mówił, że dla nas niezwykle istotne jest, by w komponencie wielonarodowym obecna była także Kanada – podkreślił prezydencki minister.
Krzysztof Szczerski poinformował też, że Andrzej Duda odwiedzi jedną z baz wojskowych armii kanadyjskiej. – Odwiedzi żołnierzy, którzy stacjonowali w Polsce w ramach rotacyjnej obecności, by zachęcić ich do powrotu do Polski, by w ramach rozbudowanej obecności NATO w tej części Europy obecne były także wojska kanadyjskie – dodał. Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu.
Prezydencki minister powiedział, że rozmowy dwustronne będą dotyczyły także gospodarki, polityki klimatycznej, polityki wschodniej i Ukrainy.
Podkreślił, że Polskę i Kanadę łączy wspólne działanie ws. Ukrainy – wspieranie jej suwerenności i zmian politycznych w kierunku modernizacji państwa.
Tematem spotkań będzie także m.in. porozumienie o wolnym handlu UE-Kanada. – Pamiętajmy, że dwie polskie firmy są dużymi inwestorami w Kanadzie – zaznaczył minister Szczerski. Zapowiedział, że podczas wizyty odbędzie się rozmowa z przedstawicielami KGHM i Orlenu.
– Najważniejsze, by inwestycje były ekonomicznie opłacalne. Prezydent będzie rozmawiał na temat wyników ekonomicznych i warunków ekonomicznych funkcjonowania na kanadyjskim rynku, korzyści związanych z inwestycjami – powiedział prezydencki minister.
Także we wtorek Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau.
Następnie Para Prezydencka weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Minister Szczerski powiedział, że będzie to „wspólne spotkanie elit kanadyjskich i polonijnych”. Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

Ceremonia złożenia wieńca przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę pod Pomnikiem Katyńskim w Torotno była pierwszym oficjalnym punktem wizyty Pary Prezydenckiej w Kanadzie. Prezydent złożył wieniec w asyście harcerzy, a po chwili ciszy – oddał hołd sztandarom.

Prezydent złożył także wiązankę pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

Para Prezydencka była witana przez przedstawicieli kanadyjskiej Polonii.  Z Toronto prezydent z małżonką udali się do miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie złożyli wizytę na Polskim Cmentarzu Wojskowym. Prezydent jako pierwszy polski polityk uczcił pamięć żołnierzy, ochotników, którzy w obozie przygotowywali się, by zasilić polską armię podczas pierwszej wojny światowej.

Prezydent powiedział, że jest to jedyny w całej Ameryce Północnej polski cmentarz wojskowy. Dziękował tym, którzy tym cmentarzem się opiekowali, władzom miejskim. – To świadectwo dobrych relacji polsko-kanadyjskich. To niezwykle ważne – dodał polski prezydent.

Na Polskim Cmentarzu Wojskowym spoczywa 25 żołnierzy, którzy zmarli z powodu epidemii.

Prezydent przekazał flagę RP opiekunom cmentarza. Przypomniał, że 2 maja, w Dniu Flagi oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą przekazywał flagi dla instytucji, które czynią wiele dla polskości poza granicami. Taką samą flagę przekazał opiekunom Polskiego Cmentarza Wojskowego.

– Bardzo się cieszę, że po tym jak pan premier Justin Trudeau objął urząd, ja jestem pierwszym prezydentem, który się tu w Kanadzie z nim spotka – powiedział prezydent polskim dziennikarzom. Dodał, że spotka się także z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Johnstonem oraz parlamentarzystami, a także żołnierzami kanadyjskimi, którzy pełnili służbę w Polsce. Podkreślił, że z kanadyjskimi politykami będzie rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO oraz relacjach gospodarczych. Jak zaznaczył, liczy, że wizyta w Kanadzie wzmocni polsko-kanadyjskie relacje. – Liczę również na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie – podkreślił.

Polski prezydent wierzy – jak powiedział – że jego wizyta przyniesie szerokie korzyści m.in. w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa naszej części Europy oraz dalszego rozwoju gospodarczego. – Ostatnie lata to bardzo dynamiczny wzrost polskich inwestycji w Kanadzie. Myślę o Orlenie, o KGHM – mówił prezydent. Dodał, że wzrost wzajemnych polsko-kanadyjskich obrotów w 2015 r. wyniósł 14 proc. w stosunku do wcześniejszych danych.

We wtorek Prezydent RP z Małżonką będą przebywać w Ottawie.Gdzie przewidziano m.in. spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera Kanady Justina Trudeau

W środę, w ostatnim dniu wizyty, Para Prezydencka spotka się z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką.

KPRP

 fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Zobacz również: