

Skóra szybko reaguje na wszystkie nieprawidłowe procesy zachodzące w organizmie. Odpowiedzią jest np. swędzenie, łuszczenie, przebarwienie czy nadmierne owłosienie. Często problem z pozoru kosmetyczny może być zwiastunem kłopotów ze zdrowiem.
Uporczywe swędzenie ciała
Czasami powodem jest nadmierne przesuszenie. Swędzenie powinno przejść po natłuszczeniu i nawilżeniu. Czasami jest to oznaka uczulenia. Drapanie powoduje uszkodzenie skóry, co stwarza wrota do wtargnięcia groźnych bakterii. Przy długotrwałym swędzeniu należy zgłosić się do lekarza.
Pajączki na udach i łydkach
Delikatne czerwone niteczki na skórze to sygnał, że ze ściankami naczyń dzieje się źle. Gdy dodatkowo nogi zaczynają puchnąć to znaczy, że jest utrudnione krążenie krwi w żyłach. Koniecznie zasięgnijmy porady lekarza.
Kruche i łamliwe paznokcie
Nie pomagają odżywki i witaminy. Może być to brak żelaza. Czasami jest to sygnał niedoczynności tarczycy. Wtedy też skóra staje się sucha i blada, często marzną dłonie i stopy, pod koniec dnia mogą puchnąć nogi. Poza tym występuje senność i apatia. Wskazana wizyta u endokrynologa.
Bez powodu rumieńce
Czasem łatwo się czerwienisz i nie jest to objaw żadnej choroby. Jeśli jednak stale masz rumieńce na policzkach, brodzie i nosie oraz na dekolcie, może to być zwiastun trądziku różowatego. Schorzenie rozwija się latami, a w miarę jak postępuje, na skórze pojawiają się krostki i grudki. W tym przypadku trzeba szukać wcześniej pomocy.
Nadmierne owłosienie
Delikatny meszek na skórze nie jest problemem. Gdy jednak mocne włosy pojawiają się u kobiet na brodzie i policzkach, to winne są androgeny. Zaburzona jest praca jajników. Wskazana jest pomoc ginekologa – endokrynologa.