Skóra szybko reaguje  na wszystkie nieprawidłowe procesy zachodzące w organizmie. Odpowiedzią jest np. swędzenie, łuszczenie, przebarwienie czy nadmierne owłosienie. Często problem z pozoru kosmetyczny może być zwiastunem kłopotów ze zdrowiem.

Uporczywe swędzenie ciała

Czasami powodem jest nadmierne przesuszenie. Swędzenie powinno przejść po natłuszczeniu i nawilżeniu. Czasami jest to oznaka uczulenia. Drapanie powoduje uszkodzenie skóry, co stwarza wrota do wtargnięcia groźnych bakterii. Przy długotrwałym swędzeniu należy zgłosić się do lekarza.

Pajączki na udach i łydkach

Delikatne czerwone niteczki na skórze to sygnał, że ze ściankami naczyń dzieje się źle. Gdy dodatkowo nogi zaczynają puchnąć  to znaczy, że jest utrudnione krążenie krwi w żyłach. Koniecznie zasięgnijmy porady lekarza.

Kruche i łamliwe paznokcie

Nie pomagają odżywki i witaminy. Może być to brak żelaza. Czasami jest to sygnał niedoczynności tarczycy. Wtedy też skóra staje się sucha i blada, często marzną dłonie i stopy, pod koniec dnia mogą puchnąć nogi. Poza tym występuje senność i apatia. Wskazana wizyta u endokrynologa.

Bez powodu rumieńce

Czasem łatwo się czerwienisz i nie jest to objaw żadnej choroby. Jeśli jednak stale masz rumieńce na policzkach, brodzie  i nosie oraz na dekolcie, może to być zwiastun trądziku różowatego. Schorzenie rozwija się latami, a w miarę jak postępuje, na skórze pojawiają się krostki i grudki. W tym przypadku trzeba szukać wcześniej pomocy.

Nadmierne owłosienie

Delikatny meszek na skórze nie jest problemem. Gdy jednak mocne włosy pojawiają się u kobiet na brodzie i policzkach, to winne są androgeny. Zaburzona jest praca jajników. Wskazana jest pomoc ginekologa – endokrynologa.

 

 

Zobacz również: