15 000 000 odbiorców, 13,5 tys. wyników w wyszukiwarce, kilkadziesiąt publikacji w mediach i zainteresowanie tematem w Sejmie RP – to wyniki, dobiegającej końca, kampanii społecznej  HIVokryzja – Wyleczmy się. Celem akcji była walka z hipokryzją wobec osób zakażonych wirusem HIV.

Z HIV da się żyć. Zażywanie odpowiednich leków sprawia, że wirus jest pod kontrolą. Jednak dla osób zakażonych, większym problemem niż choroba, jest hipokryzja ludzi. Z pozoru akceptujemy osoby z HIV. Jednak nasze zachowanie zmienia się, kiedy dowiadujemy się, że taka osoba znajduje się w naszym otoczeniu. To właśnie z HIVokryzją postanowili walczyć organizatorzy akcji.

– Gdy na Zachodzie o HIV mówi się jak o chorobie przewlekłej, w Polsce wciąż jest to powód do dyskryminacji i strachu. Z biegiem lat wiedza Polaków o HIV i AIDS pogarsza się, a nasze społeczeństwo staje się mniej tolerancyjne wobec osób zakażonych. Panuje bowiem przekonanie, że choroba ta nie może dotyczyć przeciętnego Kowalskiego, ale trzeba sobie na nią „zasłużyć”, robiąc w życiu coś niemoralnego – mówi Małgorzata Kruk, Prezes Fundacji Studio Psychologii Zdrowia, organizator kampanii – Kampania rozpoczęła szczerą rozmowę o HIV, która, mamy nadzieję, sprawi, że ludzie przestaną wykluczać osoby żyjące z HIV.

Twarzą kampanii została Kasia Klaczak, młoda psycholog, zakażona HIV, która jako pierwsza w Polsce odważyła się na szczery, publiczny coming out.  Spot filmowy z jej udziałem rozpoczął dyskusję na temat stygmatyzacji społecznej i dyskryminacji, która towarzyszy zakażeniu.

Następnie do akcji dołączyli celebryci, którzy na własnym przykładzie pokazali, że z zakażonymi można robić niemal wszystko, bez ryzyka. Raper i dziennikarz muzyczny, Piotr „Vienio” Więcławski gotował wspólnie z Kasią, korzystając z tych samych sztućców, jedząc z jednego talerza. Aktor, Rafał Mohr zagrał z bohaterką scenę pocałunku, która nie różniła się niczym od sceny zagranej z osobą niezakażoną.

Kiedy coraz więcej ludzi przyłączało się do akcji, jej organizatorzy postanowili sprawdzić, czy za słowami pójdą również czyny. 1 grudnia, w Światowym Dniu Walki z AIDS, zaproponowali test na HIVokryzję. W jednym z lokali gastronomicznych rozpoczęli happening, podczas którego udostępnili kubek, którego używała osoba seropozytywna. Akcją zainteresowały się media, które coraz śmielej zaczęły mówić o problemie. Kubek z napisem: Z tego kubka piła osoba zakażona wirusem HIV, stał się bestsellerem, a dochód z jego sprzedaży wciąż przekazywany jest na pomoc chorym.

Kampania najbardziej widoczna była w mediach społecznościowych. Do akcji włączyły się znane osoby, m.in. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Kuba Wojewódzki, Paulina Młynarska, Natasza Urbańska, Olga Tokarczuk, Hanna Samson i wielu innych. Gwiazdy fotografowały się w koszulkach z hasłem kampanii, z kubkiem w ręku, okazując wsparcie zakażonym.

Żywe zainteresowanie opinii publicznej kampanią sprawiło, że o problemie zaczęto mówić także w Sejmie. Z inicjatywy wicemarszałkini i posłanki na Sejm RP, Wandy Nowickiej, odbyła się konferencja prasowa, gdzie Katarzyna Klaczak mówiła o problemie dyskryminacji osób żyjących z HIV.

Kampanię zakończyła wystawa fotografii, którą będzie można obejrzeć w różnych częściach kraju. Do akcji włączyły się również szkoły. Jedna z nich wystawiła spektakl pod tytułem HIVokryzja. Wyleczmy się.

Więcej informacji na stronie internetowej www.hivokryzja.pl oraz na profilu na Facebooku.

Zobacz również: