Padł rowerowy rekord Polski – Łódzki Rower Publiczny notuje nawet 13,6 tysiąca wypożyczeń dziennie!

Choć wypożyczalnie w Łodzi działają dopiero od 30 kwietnia, łódzcy rowerzyści ustanowili właśnie rekord intensywności wynajmów rowerów miejskich jednego dnia. Jeszcze nigdy w Polsce jednoślady nie były eksploatowane z takim natężeniem jak wczoraj w naszym mieście. W czwartek, 5 maja, użytkownicy Łódzkiego Roweru Publicznego dokonali 13 652 wypożyczeń, a więc statystycznie każdy rower w Łodzi był wynajmowany prawie 14 razy w ciągu doby! Był to również dzienny rekord frekwencyjny ŁRP.

Jak informuje operator, firma Nextbike Polska, który zarządza obecnie systemami w jedenastu miastach (m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białystoku czy Poznaniu), dotychczas miały miejsce przypadki, gdy w obrębie danej sieci wypożyczalni, dzienna średnia wynajmów jednego roweru wynosiła do ok. 10-12. Łodzianie ustanowili jednak wczoraj absolutny rekord. W liczącym 1 000 jednośladów systemie, dokonali 13 652 wypożyczeń.

– To fenomenalne osiągnięcie nie tylko na skalę Polski, ale nie boję się powiedzieć, że również europejską. Przyjmuje się, że dobrym wynikiem dla systemu rowerów miejskich jest już 4-5 wypożyczeń roweru dziennie. Tymczasem wczoraj w Łodzi statystycznie był wynajmowany prawie 14 razy – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Łódzki Rower Publiczny uruchomiono 30 kwietnia wieczorem. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 22 246 użytkowników, którzy dokonali 46 933 wynajmów (dane na piątek, 6 maja, godz. 12.00).

Pierwsze dni funkcjonowania wypożyczalni to ogromne logistyczne i organizacyjne wyzwanie, podczas którego technicy operatora optymalizują działanie systemu, a ekipy serwisowe na bieżąco usuwają pierwsze usterki i problemy techniczne związane m.in. nowością sprzętu i jego „doregulowaniem”, jednak jak informuje operator – z każdym kolejnym dniem sytuacja będzie ulegała poprawie. – Pierwszy etap po starcie sieci wypożyczalni, zawsze stanowi wyzwanie i wymaga wzmożonych działań przy regulacji i optymalizacji systemu. Równocześnie użytkownicy wciąż uczą się, jak wypożyczać i zwracać rowery. W związku z tym, prosimy wszystkich łódzkich rowerzystów o cierpliwość. Pracujemy non-stop, co zaczyna już przynosić efekty. Z każdą chwilą poprawa będzie coraz bardziej odczuwalna – zapewnia Tomasz Wojtkiewicz. – Zwłaszcza w tym początkowym okresie zachęcamy do korzystania z naszej aplikacji mobilnej, za pomocą której najszybciej i najwygodniej dokonuje się wynajmów.

Aplikację mobilną Nextbike należy zainstalować na telefonie, następnie włączyć ją, przyłożyć do kodu QR, znajdującego się na każdym rowerze i potwierdzić wynajem. Co ważne, aplikacja pozwala też na sprawdzenie czy zwrot jednośladu został dokonany prawidłowo – od razu po zakończeniu wypożyczenia lub np. kodu do zamka szyfrowego. W razie pytań, wątpliwości czy problemów do dyspozycji użytkowników całodobowo dostępne jest Centrum Kontaktu. Rowerzyści uzyskają pomoc konsultantów, dzwoniąc na infolinię: +48 42 620 00 00 oraz +48 205 98 80 lub pisząc na adres e-mail: ck@lodzkirowerpubliczny.pl

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń i zwrotów:
Piotrkowska / Piłsudskiego
Piotrkowska / 6 Sierpnia
Zachodnia – Manufaktura
Piotrkowska / Tuwima
Piotrkowska – OFF Piotrkowska Center

Działanie systemu obserwuje Zarząd Dróg i Transportu. Monitoruje, które stacje są najbardziej, a które najmniej popularne. W razie potrzeby możliwa będzie zmiana lokalizacji stacji, by znajdowały się one tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. (pz)

uml.lodz.pl

Zobacz również: