– Nie wszyscy chcą dialogu i porozumienia, ale staram się mimo wszystko cały czas szukać tych punktów, które łączą – powiedział prezydent Andrzej Duda, gość sobotniego programu „Prezydenci i Premierzy” w Polsat News. Jako elementy łączące Polaków prezydent wymienił Święto 3 maja oraz Dzień Flagi RP.  – Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że ona [flaga] jest nasza wspólna, że jesteśmy z niej dumni – podkreślił. – Mamy bohaterów narodowych, których szanujemy, których uważamy za pewne wzorce postawy patriotycznej czy propaństwowej – dodał prezydent. Zaznaczył, że punktem w dużym stopniu jednoczącym jest nasze członkostwo w Unii Europejskiej.

– Demonstracje są charakterystyczne dla ustroju demokratycznego. Gdyby w Polsce nie było demokracji, nie byłoby tych manifestacji – odpowiedział gość red. Ewy Gawryluk pytany ocenę marszów w obronie demokracji. Przypomniał, że zaraz po wyborze na urząd Prezydenta RP, zwrócił się do polityków, aby do zakończenia kadencji prezydenta Bronisława Komorowskiego nie dokonywać działań, które będą uderzały w kwestie ustrojowe. – Tymczasem właśnie wtedy trwały intensywne prace poprzedniego Sejmu nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. To przeszłość, która rzutuje na teraźniejszość – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że Trybunał był wówczas reprezentowany w Sejmie przez swojego prezesa, który nie zgłaszał uwag. – Mam niewątpliwe przekonanie, że próbowano dokonać skoku na Trybunał – mówił prezydent.

Oceniając sytuację po wyborach parlamentarnych, Andrzej Duda powiedział: Trybunał Konstytucyjny wymagał uzupełnienia co do składu. W związku z tym dokonałem zaprzysiężenia sędziów wybranych przez nowy Sejm.

Pytany o sposób na rozwiązanie sytuacji, prezydent odpowiedział: „Problem powstał w Sejmie i tylko w Sejmie, na drodze ustawodawczej, może zostać rozwiązany”. – Czy możemy przejść do porządku dziennego nad tym, że Trybunał Konstytucyjny narusza konstytucję?  – pytał prezydent. – Od stanowienia prawa w Polsce jest Sejm i Senat, które przyjęły ustawę. Została podpisana, opublikowana i obowiązuje. Trybunał Konstytucyjny się do niej nie zastosował – dodał. Zdaniem prezydenta, że jeżeli ktoś dzisiaj blokuje jakikolwiek kompromis, to jest to prezes Andrzej Rzepliński.

Według Andrzeja Dudy Trybunał Konstytucyjny mógłby pracować znacznie szybciej, zwłaszcza załatwiając sprawy obywatelskie, które zalegają po trzy lata. – Statystyka spraw w TK to sześć rocznie na sędziego. Proszę powiedzieć to dowolnemu sędziemu w sądzie powszechnym, który ma 600 spraw – zauważył prezydent.

Pytany o to, czy konstytucja powinna się zmienić Andrzej Duda powiedział: „O zmianach w konstytucji mówiłem jeszcze jako kandydat na Prezydenta RP. W wielu sytuacjach obecna konstytucja okazuje się dysfunkcyjna. Jest z czasów kiedy nie byliśmy członkiem Unii Europejskiej i NATO”. Jego zdaniem, wolności polityczne powinny być gwarantowane w mocniejszy sposób niż do tej pory.

– Jeżeli prezydent jest wybierany w powszechnych wyborach, jego kompetencje powinny odzwierciedlać siłę wynikającą z tego mandatu –  dodał prezydent Andrzej Duda. – Uważam, że niektóre kompetencje prezydenta mogłyby być bardziej wyraziste. Chciałbym, abyśmy prowadzili na ten temat debatę – zaznaczył.

Prezydent pytany był także o współpracę z rządem. – Doskonałym przykładem dobrej współpracy między mną a rządem jest na przykład niedawny wybór Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powołanego w uzgodnieniu z panią premier i ministrem obrony narodowej – podkreślił.  – Jestem w stałym kontakcie z panią premier. Nie tylko się znamy, ale i przyjaźnimy. Współpracuje nam się bardzo dobrze – powiedział.

Mówiąc o ustawie frankowej, prezydent przypominał, że projekt był konsultowany przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego.  –  Wyrażono obawy, w związku z czym wrócił. Oddałem go do analizy niezależnym ekspertom, którzy nad nim pracują – poinformował.  – Dla mnie najważniejszą sprawą jest wypracować odpowiedzialny projekt. Ma być pomocą dla osób, które wzięły kredyty frankowe, ale też musi być bezpieczny dla systemu finansowego i sektora bankowego.

– Mam czas na zrealizowanie moich zobowiązań. Nie zapominam o nich i staram się je systematycznie i  odpowiedzialnie realizować – mówił prezydent pytany także o obniżenie wieku emerytalnego i podwyższenie kwoty wolną od podatku.

Zwrócił przy tym uwagę, że mamy wysoki wzrost gospodarczy. Sytuacja jest dobra, jeżeli nie bardzo dobra. Liczę na to, że plan ministra Morawieckiego jeszcze ją poprawi – powiedział.

Pytany o kwestię uchodźców, prezydent zaznaczył, że Polska jest gotowa pomóc każdemu, kto będzie tego potrzebował: „Każdy, kto przyjedzie do nas i będzie chciał, by go ochronić, pomoc otrzyma”. Prezydent zwrócił też uwagę na kwestię pomocy krajom, w których są obozy dla uchodźców w celu zapewnieni właściwych warunków życia.

– Niech NATO pokaże, że jest żywe, nich pokaże, że jest także u nas – mówił Andrzej Duda w kontekście lipcowego szczytu w Warszawie. – Już mamy decyzję o obecności amerykańskiej brygady ciężkiej w krajach bałtyckich, u nas także. Wkrótce rozpocznie się budowa bazy antyrakietowej w Radzikowie – przypomniał.  – To już są realne działania, które zmierzają do zwiększenia obecności sojuszniczej w naszym kraju. Poza tym zbliża się szczyt NATO i cały czas rozmawiamy o tym z naszymi sojusznikami, cały czas prowadzimy negocjacje. Wierzę, że konsensus zostanie osiągnięty – dodał prezydent Andrzej Duda.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP/ fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Zobacz również: