Choć ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw w ostatnich tygodniach nieprzerwanie wzrastały, w pierwszej połowie maja powinny się ustabilizować, gdyż spada ich cena na rynku hurtowym – twierdzą analitycy rynku paliwowego.

Według ekspertów E-petrol ostatni tydzień na polskich stacjach paliw przyniósł skokową podwyżkę cen zarówno najpopularniejszej benzyny 95-oktanowej, jak i diesla.

Cena „95” średnio wyniosła 4,38 zł za litr, 10 groszy na litrze powyżej ostatniego notowania w kwietniu, a diesel podrożał o 10 groszy na litrze, osiągając średnią cenę 3,99 zł – wskazali. Podkreślili również, iż różnica cenowa pomiędzy benzyną a olejem napędowym wynosi już prawie 40 groszy.

Jedynym paliwem, którego cena nie zmieniła się, było LPG, które kosztowało średnio 1,59 zł/l – dodali.

Jednak – zdaniem ekspertów – jeszcze przez dłuższy czas rynek nie upora się z problemem nadpodaży i będzie skutecznie blokował poważne podwyżki cen.

„Spadki cen w rafineriach dają nadzieję na chwilową stabilizację. W drugim tygodniu maja średnia krajowa cena popularnej benzyny 95 powinna oscylować w przedziale 4,33-4,41 zł za litr, kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi mogą spodziewać się cen z przedziału 3,98-4,07 zł. W przypadku LPG trzeba przygotować się na stabilizację cen na obecnym poziomie – najczęściej ceny powinny mieścić się w granicach 1,55-1,61 zł za litr” – prognozują eksperci z E-petrol.

Z kolei analitycy z BM Reflex zauważyli, że seria podwyżek cen na krajowym rynku detalicznym trwa nieprzerwanie od połowy lutego tego roku, a benzyna jest najdroższa od sześciu miesięcy.

„W ciągu ostatnich 11 tygodni benzyna podrożała w kraju o blisko 42 gr na litrze, olej napędowy zaś 32 gr na litrze. Mimo zauważalnych w ostatnim okresie wzrostów cen, nadal za litr benzyny płacimy ponad 40 gr mniej niż przed rokiem. Olej napędowy w skali roku potaniał natomiast blisko 70 gr za litr” – wskazali.

Uznali także, że najwięcej powodów do zadowolenia mają kierowcy tankujący autogaz: LPG tanieje nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku i obecnie jest najtańszy od maja 2009 roku.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: