Businessman signs a document

Nie masz umowy o pracę, a chcesz wziąć kredyt? To utrudnione, ale nie niemożliwe. Konieczne jest udokumentowanie dochodów, z których będą spłacane raty. Osoby pracujące na czarno o zaciągnięciu zobowiązania muszą zapomnieć.

„Przy niskich dochodach zwykle trudno uzyskać kredyt, ale wszystko zależy od tego, jaki on jest, na jaką kwotę, jakie mamy koszty życia, czy jesteśmy jedyną osobą zarabiającą w gospodarstwie domowym itd.” – mówi serwisowi infoWire.pl Jarosław Sadowski, ekspert rynku finansowego z firmy Expander. Warunkiem koniecznym przy zaciąganiu zobowiązania jest natomiast to, aby dochody były stałe. Nie wymaga się tego tylko w przypadku kredytu pod aktywa i odwróconego kredytu hipotecznego.

Osoby mające umowę-zlecenie, umowę o dzieło czy prowadzące działalność gospodarczą mogą zatem uzyskać kredyt. Trzeba jednak pamiętać, że banki traktują tych klientów „surowiej”. „Dla banków liczy się nie tylko to, ile wynosi dochód, lecz także – czy jest on stabilny. Formy zatrudnienia takie jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło są uważane pod tym względem za gorsze niż umowa o pracę. Ale jeżeli wykażemy, że mamy naszą umowę już od pewnego czasu, obowiązuje ona jeszcze długo, a my dostajemy od dawna ciągle taką samą kwotę pieniędzy, to może się okazać, że uzyskamy kredyt” – zauważa rozmówca.

Musimy przy tym pamiętać, żeby nie zrażać się, gdy któryś bank nam odmówi, bo wcale nie oznacza to, że inny postąpi tak samo. Dobrze jest porównać różne oferty lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który wskaże nam, gdzie warto próbować dostać kredyt, a gdzie nie ma to żadnego sensu.

Zobacz również: