W powiecie grodziskim odbyły się obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprócz oficjalnej gali, były wyróżnienia i nadanie imienia grodziskiej Orkiestrze Dętej. Zarówno w Milanówku i Grodzisku odbyła się atrakcyjna majówka, a w gminie Jaktorów uroczystości zorganizowała Jednostka strzelecka 4142 Międzyborów.

Obchody w Grodzisku wspólnie zorganizowało Starostwo Powiatowe oraz gmina Grodzisk. W południe odbywały się występy artystyczne w Centrum Kultury, a o godzinie 16.30 pod pomnikiem Józefa Chełmońskiego zebrały się poczty sztandarowe, które przemaszerowały do kościoła św. Anny.

 Wyróżnienia i majówka

Po nabożeństwie wszyscy zebrani udali się pod Pomnik Wolności. Tam złożono wieńce i wręczono dwie odznaki: Honorowego Obywatela Grodziska oraz Zasłużonego dla Gminy Grodzisk. Pierwszą odznakę otrzymał Adam Szczepanik – twórca ludowy, drugą Barbara Wacławska – wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej w Grodzisku. Wyróżniono też strażaków, a Młodzieżowej Orkiestrze Dętej nadano imię Feliksa Dzierżanowskiego.

Na stadionie Pogoni odbywał się festyn sportowo-rekreacyjny pod hasłem „Dzień dojrzałego sportowca”, a na nim mecz piłkarski między drużynami samorządowców i przedsiębiorców. Otwarta została również Galeria Sław Pogoni.

Wieczorem w sali widowiskowej Centrum Kultury odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą kapelmistrza Ryszarda Klechy. Tradycyjnie na placu przed Centrum Kultury każdy mógł najeść się do syta wojskowej grochówki.

 Wojsko i jazz

W Milanówku kwadrans po południu przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej zebrały się poczty sztandarowe i rozpoczęła się msza z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Władze miasta, organizacje samorządowe i goście złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów na Placu Stefana Starzyńskiego. Była też majówka z występami muzycznymi, m.in. koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego oraz zespołu The Warsaw Dixielanders. Mieszkańcy świetnie się bawili przy wspólnym grillowaniu w plenerze.

Za to w gminie Jaktorów, dokładnie w Międzyborowie było bardzo oficjalnie, bo tam „rządziło” wojsko z Jednostki strzeleckiej 4142. Międzyborów.   O godz. 11.30 na placu przed kościołem odbył się apel wojskowy i zaraz po nim Msza święta w intencji Ojczyzny.

am

fot. grodzisk.pl

Zobacz również: