Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński otworzy 3 maja o 8.45 wystawę w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda. Znajdzie się na niej rękopis  Konstytucji Trzeciego Maja, wystawiony z okazji święta państwowego.

Przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych oryginał Konstytucji z 1791 roku jest udostępniany publicznie niezwykle rzadko. Tegoroczne wydarzenie w Galerii Kordegarda to wyjątkowa szansa na spotkanie z tą narodową pamiątką. Wicepremier Piotr Gliński zachęca do oglądania naszej narodowej relikwii, z której dumni powinni być wszyscy Polacy.

Konstytucja 3 Maja – pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga, po amerykańskiej, na świecie, to jeden z najważniejszych zabytków naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego. W kwietniu 2015 roku otrzymała prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label), jako jeden z dwudziestu wówczas obiektów w Europie. Ponadto w 2014 roku ten 10-stronicowy rękopis został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.

Zobacz również: