Radek Wojtaszek jest jednym z najwybitniejszych szachistów polskich. Swoją karierę szachową rozpoczął w wieku 4-ch lat, 2 lata później zdobywając pierwszy tytuł Mistrza Polski do lat 7. W latach 2002-2005 w rozgrywkach juniorskich został 3-krotnym medalistą Mistrzostw Świata i 2-krotnym Mistrzostw Europy. W 2005 roku uzyskał tytuł Arcymistrza Międzynarodowego. Na przestrzeni następnych 11 lat uczestnictwo w turniejach Indywidualnych Mistrzostw Europy i Polski przyniosło Radkowi kolejnych 9 medali, w tym srebro Mistrzostw Europy w 2011r.

To tylko część osiągnięć jakimi może się poszczycić. Szczegółowe dane są dostępne na stronie http://www.szachypolskie.pl/radoslaw-wojtaszek/

Sukcesy te doprowadziły do najwyższej pozycji na liście rankingowej Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE ( World ChessFederation) – 1 listopada 2015 r. zajmował on 16 miejsce z rankingiem 2748 punktów.

Pochodzący z Kwidzyna szachista do tej pory mieszkał w Poznaniu, ale ze względu na zmianę swojego stanu cywilnego planuje również zmienić miejsce zamieszkania. Razem z Żoną Aliną Kaszlińską (33 miejsce na liście FIDE wśród kobiet) przeprowadzi się na warszawski Mokotów. Ułatwi to komunikacje z Moskwą, skąd pochodzi Alina oraz przede wszystkim wyjazdy na turnieje na całym świecie.

Milena Radzio

 

 

 

Zobacz również: