Cellulit jest aktualnie najczęściej występującym defektem estetycznym skóry kobiet. Szacuje się, że boryka się z nim nawet do 90% kobiet. W większości przypadków jego obecność wpływa negatywnie na postrzeganie własnej atrakcyjności oraz sposób ubierania, szczególnie latem. Jakie są przyczyny cellulitu i jak skutecznie z nim walczyć?

Cellulit może pojawić się u kobiety w każdym wieku. W niektórych okresach jednak organizm jest bardziej narażony na jego występowanie. Wśród nich wyróżnia się okres dojrzewania, ciąży czy menopauzy, co związane jest przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym czasie w organizmie kobiety. Należy pamiętać również, że defekt ten dotyka nie tylko kobiet z nadwagą lub otyłych, ale równie często obserwowany jest u pań o smukłej budowie ciała.

Cellulit najczęściej występuje w obrębie ud, pośladków, bioder i brzucha czyli głównie w miejscach zwiększonego gromadzenia się tłuszczu. Może także dotyczyć ramion, łydek i okolic kolan. Nieestetyczny wygląd skóry dotkniętej cellulitem oraz obserwowane na jej powierzchni nierówności w postaci grudek, zgrubień, wgłębień oraz pofałdowań są wynikiem wielu następujących po sobie zmian zachodzących w skórze. Dotyczą one zaburzeń w funkcjonowaniu tkanki tłuszczowej (przerost komórek tłuszczowych) z jednoczesnym zwyrodnieniem tkanki łącznej (kolagen,elastyna) oraz zaburzeniami układu żylno-limfatycznego.

W zależności od czynników predysponujących, struktury zmian oraz różnic w budowie tkanek wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje cellulitu: lipidowy (postać wiotka, miękka) i wodny (postać twarda, zwarta) obserwowany przede wszystkim u kobiet szczupłych, gdzie główną rolę odgrywają zaburzenia hormonalne oraz problemy krążeniowe.

Za główne przyczyny powstawania cellulitu uważa się czynniki hormonalne, genetyczne (płeć, rasę, budowę ciała i typ sylwetki), czynniki środowiskowe tj. niezbilansowana, ubogoresztkowa dieta z nadmiernym spożyciem węglowodanów i tłuszczów, mało aktywny tryb życia, stosowanie używek jak również noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie. Także współistniejące choroby, przyjmowane leki i stres mogą przyczyniać się do wystąpienia lipodystrofii. Jak widać liczba czynników odgrywających rolę w powstaniu i rozwoju cellulitu jest bardzo duża i zróżnicowana.

Skuteczne metody zwalczania cellulitu

Nie ulega wątpliwości, że ogromne znaczenie w profilaktyce oraz terapii cellulitu odgrywa przede wszystkim zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i eliminacja czynników ryzyka. Nie mniej jednak, obok prowadzenia zdrowego stylu życia zadawalające efekty w redukcji cellulitu oraz kształtowaniu sylwetki przyniosą odpowiednio dobrane specjalistyczne zabiegi wykonywane przez kosmetologów i lekarzy.

Na rynku kosmetycznym nieprzerwanie pojawiają się nowoczesne zabiegi oraz urządzenia oparte na innowacyjnych i opatentowanych technologiach, różniące się między sobą działaniem, skutecznością, kosztami oraz inwazyjnością. Mimo wszytko należy podkreślić, że nie ma jednej skutecznej metody, która pozwoliłaby pozbyć się cellulitu bezpowrotnie. W redukcji cellulitu niezbędne jest synchroniczne połączenie kilku metod zabiegowych wykonywanych w seriach w celu stworzenia optymalnego programu modelowania sylwetki, który dzięki współpracy pacjenta i jego samodyscyplinie pozwoli uzyskać długotrwałe i satysfakcjonujące efekty – podkreśla mgr kosmetolog Aleksandra Rabenda z Kliniki VESUNA. Efektywność zabiegów uzależniona jest głównie od ilości oraz jakości technik zabiegowych, które powinny być dobrane przez specjalistę indywidualnie i adekwatnie do problemów i potrzeb skóry jak również oczekiwań i trybu życia pacjenta. W renomowanym gabinecie dowiemy się jakie są faktyczne możliwości i ograniczenia w stosowaniu danej metody oraz jakich efektów należy się spodziewać – dodaje.

Wiele gabinetów medycyny estetycznej ze szczególną uwagą podchodzi do kwestii zabiegów mających na celu eliminację zbędnej tkanki tłuszczowej i cellulitu, proponując rozwiązania oparte na innowacyjnych technologiach. Wymienione poniżej zabiegi należą obecnie do najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych w redukcji cellulitu oraz miejscowym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej.

VELA SHAPE III™ to innowacyjne urządzenie, które pozwala na skuteczne zredukowanie obwodu ciała, usunięcie cellulitu oraz ujędrnienie skóry. Jego działanie oparte jest na jednoczesnym wykorzystaniu czterech rodzajów energii: bipolarnego prądu RF, podczerwieni, podciśnienia i masażu mechanicznego. Zabieg pozwala na efektywne wymodelowanie sylwetki, usunięcie cellulitu oraz ujędrnienie i wygładzenie skóry.

EAT™ SkinShock® to zabieg opierający się na wykorzystaniu kombinacji fal akustycznych i elektrycznych oddziałujących jednocześnie na wybraną partię ciała.  Zabieg pobudza regenerację i odbudowę tkanek, nasila produkcję kolagenu zwiększając tym samym elastyczność i napięcie skóry,usprawnia metabolizm komórkowy – zmniejsza obrzęki i usuwa uboczne produkty przemiany materii przez co doskonale sprawdza się w terapiach antycellulitowych.

Kolejną sprawdzoną technologią jest TriLipo® MAXIMUS™MED stanowiący połączenie fali radiowej i dynamicznej aktywacji mięśni, który jako jedyny z dostępnych na rynku kosmetycznym działa równocześnie na mięśnie, tkankę tłuszczową i skórę właściwą co sprawia że jest najlepszym sposobem na bezinwazyjną poprawę kształtu sylwetki, redukcje cellulitu oraz silne ujędrnienie skóry z jednoczesnym usprawnieniem krążenia i detoksykacją tkanek.

Kolejnym kultowym zabiegiem, który pokochały kobiety na świecie, jest Endermologia LPG uważana za wysoce efektywną metodę redukcji cellulitu wpływającą na poprawę wyglądu skóry poprzez zwiększenie jej jędrności, elastyczności i napięcia. Jest rodzajem masażu endemicznego, który w połączeniu z podciśnieniem powoduje zasysanie fałdu skóry i następnie jego masowanie. W wyniku wykonywania płynnych ruchów masujących dochodzi do usprawnienia pracy krążenia żylnego i limfatycznego co skutkuje lepszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek oraz szybszym usuwaniem produktów przemiany materii. W celu uzyskania zadowalających efektów zaleca się wykonanie od 15-20 zabiegów z częstotliwością dwa razy w tygodniu.

Mezoterapia preparatem Revital Celluform jest bardzo skuteczną metodą stosowaną w walce z cellulitem, przynoszącą bardzo dobre rezultaty. Polega na wstrzykiwaniu śródskórnie lub podskórnie odpowiednio dobranego koktajlu leczniczego zawierającego szereg substancji aktywnych, które przyśpieszają spalanie tłuszczu (m.in. kofeinę, L-karnitynę), pobudzają mikrokrążnie (wyciąg z nostrzyka żółtego, rutyna, miłorząb japoński) oraz regenerują tkankę łączną.

Cellulit jest problemem z którym trzeba i można walczyć. Likwidowanie cellulitu wymaga cierpliwości, ale podjęcie kompleksowych działań polegających na prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz stosowaniu różnorodnych zabiegów i właściwej pielęgnacji może w znaczący sposób poprawić wygląd ciała, a tym samym samopoczucie kobiety. Odpowiednio dobrane zabiegi oraz wielokierunkowa współpraca obejmująca pacjenta, kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej może stać się kluczem do rozwinięcia skutecznych terapii antycellulitowych oraz prowadzić do odzyskania gładkiego i jędrnego ciała pozbawionego cellulitu

VESUNA

Zobacz również: