Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z utratą dokumentów tożsamości. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 r. zastrzegli ponad 28 tys. sztuk dokumentów – najwięcej od 2008 r.   

Jak poinformował Związek Banków Polskich wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE z dokumentami tożsamości, które po zablokowaniu nie mogą być wykorzystane do wyłudzeń wynosi 1 581 448 sztuk. W czasie ostatnich 3 miesięcy baza wzrosła o 28 210 szt.

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale 2016 r. wyniosła niemal 63 mln zł. To jeden z najniższych wyników w historii badania. Podobnie jak w poprzednim kwartale było to spowodowane stosunkowo niewielką liczbą prób wyłudzeń przekraczających 1 mln zł – odnotowano ich jedynie sześć.

Jak tłumaczy asp. sztab. Robert Koniuszy z Komendy Głównej Policji, w przypadku, kiedy nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do różnego rodzaju przestępstw, na przykład właśnie do wyłudzenia kredytu.

– Jeżeli nie pilnujemy dowodu osobistego, to narażamy się nie tylko na konsekwencje wyrabiania nowego dokumentu tożsamości, ale także na szkody finansowe, bo jeśli ktoś zaciągnie na nasze konto kredyt, to może okazać się, że mamy do spłacenia 10, 20, czy 50 tys. zł. A dowiemy się o tym dopiero jak zapuka do nas komornik – zaznacza Koniuszy.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 r. odnotowano 1 525 prób wyłudzeń. – To liczba, która oznacza stabilizację tego wskaźnika obserwowaną od początku 2015 r. Statystycznie (włącznie z weekendami) w analizowanym kwartale odnotowywano niemal 17 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie niemal 700 tys. zł. – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 62,7 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,4 miliarda złotych.

„Pamiętajmy, że System DZ jest stosowany nie tylko w bankowości. Ma on zatem realny wpływ na bezpieczeństwo całej gospodarki. Jak pokazują dane Policji, wraz ze znacznym wzrostem wielkości bazy danych od momentu uruchomienia naszej społecznej kampanii informacyjnej znacząco zmniejszyła się liczba przestępstw i od kilku lat utrzymuje się na dużo niższym poziomie.” – przypomniał Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2016 r. znajduje się na stronie internetowej: www.DokumentyZastrzezone.pl.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: