Prezydent Andrzej Duda w czwartek w Bystrzycy Kłodzkiej powiedział, że nie wycofuje się z obietnic wyborczych dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku. Prezydent uważa także, że polityka obecnego rządu wprowadzi Polskę na drogę zrównoważonego rozwoju.
Podczas spotkania z mieszkańcami miasta prezydent mówił, że takie miasta jak Bystrzyca Kłodzka mocno ucierpiały na przemianach gospodarczych po 1989 r. – Były tutaj znaczące zakłady przemysłowe; w wyniku przemian wielu ludzie utraciło pracę, co spowodowało obniżenie poziomu życia – mówił. Dodał, że pomimo wysiłków samorządów lokalnych nie są one w stanie same poradzić sobie z podniesieniem poziomu życia mieszkańców. – Dlatego muszą być prowadzone programy rządowe wspierające możliwości rozwojowe obywateli – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że takim programem jest program 500 plus. – Państwo wspiera rodzinę i w efekcie wspiera gospodarkę. Większość z tych pieniędzy trafi do regionów, które do tej pory były często zaniedbywane, gdzie nie było inwestycji infrastrukturalnych i gdzie w związku z tym trudniej jest rozwijać się przedsiębiorcom – mówił.

– Ani pani premier, ani ja jako prezydent nie mamy zamiaru na tym poprzestać – zaznaczył. Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z obietnicą wyborczą złożył w Sejmie projekty obniżające wiek emerytalny i podnoszący kwotę wolną od podatku. – Ani rząd, ani tym bardziej ja się z moich zobowiązań nie wycofuję. Rzecz jasna obecnie minister finansów wie, jaką ma sytuację budżetową, wie, jaką sytuację w finansach publicznych i budżecie ma pani premier. Będą realizowali program. Jestem co do tego przekonany – zapewnił prezydent Duda.

Przypomniał, że nad projektem ws. obniżenia wieku emerytalnego pracuje sejmowa podkomisja. – Niewykluczone, że trzeba będzie zrobić jakieś zmiany, by ją dostosować do panujących warunków. Ja ze swojej strony będę czynił wszystko, także wobec rządu i parlamentu, aby do obniżenia wieku emerytalnego doszło. Oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa finansów, całego systemu – zaznaczył Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że niebawem wejdzie w życie ustawa zakładająca darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia. – Wiele z osób po 75. roku życia ma niskie emerytury. Ta ustawa jest kolejnym wyciągnięciem ręki nie po pieniądze do obywateli, jak to się działo w ostatnich latach, tylko z pieniędzmi do obywateli, po to by żyło im się łatwiej – mówił.

Dodał, że rząd pracuje także nad programem mieszkaniowym. – Dziś w Polsce 2,5 mln ludzi nie ma własnego mieszkania, a ponad 3 mln żyje w mieszkaniach, które nie spełniają współczesnych standardów. To pokazuje, w jakim stopniu Polska w wielu miejscach jest zaniedbana. To również pokazuje, jak potrzebne jest wsparcie ze strony państwa – mówił. Andrzej Duda mówił, że wierzy, iż polityka obecnego rządu, większości parlamentarnej wprowadzi Polskę na drogę zrównoważonego rozwoju, co przełoży się na poprawę jakości życia Polaków. – Bardzo liczę na spokojną i konsekwentną realizację planu odpowiedzialnego rozwoju, który przygotowuje rząd pani premier i za który odpowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. To są bardzo dobre rozwiązania prowadzące do zrównoważonego rozwoju – mówił prezydent.

Podczas drugiego spotkania tego dnia, tym razem z mieszkańcami Świebodzic (Dolnośląskie), prezydent w swoim wystąpieniu poruszył te same kwestie i zaapelował o wyrozumiałość związaną z realizacją najważniejszych punktów programu zmian w Polsce.

– Proszę o wyrozumiałość dla rządu i dla prezydenta, czyli dla mnie. I o to, żebyście państwo czuli, że my dzisiaj odpowiadamy i za realizację zobowiązań wyborczych i za państwo polskie, także za system finansowy i budżet. I proszę o wyrozumiałość, która polega na tym, że kadencja parlamentu i – mam nadzieję – rządu trwa cztery lata, a prezydenta pięć lat. I to jest czas na realizację zobowiązań wyborczych. One zostaną zrealizowane – mówił prezydent Duda. Prezydent podziękował mieszkańcom za transparent o treści „Dobrej zmiany nie oddamy”. – Dziękuję za ten transparent i za to, że nam o tym przypominacie. My odpowiadamy za dobrą zmianę i tej dobrej zmiany nie odpuścimy – podkreślił prezydent.
Mówiąc o programie zrównoważonego rozwoju wprowadzanym przez wicepremiera Morawieckiego prezydent zaznaczył, że to ogromna szansa także dla ludzi przedsiębiorczych z małych miejscowości, takich jak np. Świebodzice. – Dzięki przedsiębiorczym ludziom Polska będzie się rozwijać i dobrobyt trafi też tam, gdzie po 1989 r. przemysł był zwijany. (…) Musimy odbudować potencjał gospodarczy i przemysłowy tego regionu – powiedział prezydent. (PAP)

 

źródło: Kancelaria Prezydenta RP

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Zobacz również: