Premier Beata Szydło powiedziała w czwartek, że rząd pracuje nad kompleksową zmianą podatkową – „odważną i nowoczesną”.

Jeżeli uda się przygotować ten nowy projekt podatkowy, być może nie będzie konieczności wprowadzania ustawy dot. obniżenia kwoty wolnej od podatku – zapowiedziała.

Premier poinformowała w czwartek w trakcie spotkania z internautami na Facebooku, że w kancelarii premiera działa zespół, pod kierownictwem ministra finansów Pawła Szałamachy oraz szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, który pracuje nad nowymi rozwiązaniami podatkowymi, które „będą bardzo odważne i bardzo nowoczesne”.

– Szukamy rozwiązania, żeby po pierwsze dać możliwość lepszej ściągalności podatków, dać możliwość inwestowania i żeby to inwestowanie było doceniane poprzez system podatkowy. Wreszcie, żeby podatki faktycznie były prostsze i bardziej czytelne – powiedziała premier. Jak zaznaczyła, jeżeli uda się przygotować ten nowy projekt podatkowy, to nie będziemy mieli problemu kwoty wolnej od podatku.

– Natomiast jest też możliwość, żeby kwota wolna od podatku zaczęła być wprowadzana systematycznie. Nie stać nas w tej chwili na to, żeby od razu wprowadzić kwotę wolną od podatku dla wszystkich w wysokości 8 tys. zł, dlatego szukamy rozwiązania, które na początek dawałoby możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku tym, którzy osiągają najniższe dochody – powiedziała Szydło.

– W tym kierunku idą w tej chwili prace rządowe, ale jednocześnie, tak jak już mówiłam, pracujemy nad kompleksową zmianą, nad nową filozofią podatkową. Być może jeżeli uda nam się wypracować taki model podatków, to wówczas nie będzie już konieczności wprowadzania ustawy dotyczącej kwoty wolnej od podatku – powiedziała szefowa rządu.

Jak dodała, gdy zakończą się prace zespołu ministrów Szałamachy i Kowalczyka rząd będzie decydował, w którym kierunku będziemy szli w kwestii zmian podatkowych.

Premier poinformowała też, że rząd już niebawem ogłosi program Mieszkanie plus, który obecnie jest przygotowywany w resorcie infrastruktury przez ministra Andrzeja Adamczyka. W ramach koncepcji będzie realizowanych kilka programów.

– Najważniejszą zasadą, którą przyjęliśmy, jest to, żeby każda polska rodzina miała szansę, żeby uzyskać własne mieszkanie bez względu na to, jakie ma dochody – powiedziała Szydło.

Jak mówiła, rząd będzie proponował rozwiązania, które będą dostępne dla rodzin o niższym dochodzie; takie, które będą dawały szanse na to, by mieć mieszkanie na własność; będą i kredyty, będą i dopłaty.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: