Ruszył II etap konkursu ABB IT Challenge. 12 drużyn studenckich z całej Polski, które awansowały po I etapie, przygotowuje autorskie projekty informatyczne wspierające procesy uczenia się. To zadanie jest odpowiedzią na hasło tegorocznej edycji konkursu –„Learning – LevelUP”.

ABB IT Challenge to konkurs organizowany przez Centrum Systemów Informatycznych ABB. Jego ideą jest praca w zespołach nad projektami realizującymi motto konkursowe. W tegorocznej edycji został podjęty temat szeroko pojętej edukacji.Hasło przewodnie„Learning – LevelUP”to zachęta do sięgnięcia po nowe technologie i usprawnienie tradycyjnych sposobów nauki.Zadaniem studentów jest stworzenie projektu informatycznego wspomagającegoprocesy uczenia się. Rozwiązanie może być skierowane do dowolnej grupy – dzieci, dorosłych i seniorów; studentów, aktywnych zawodowo lub poszukujących pracy; dokształcających się w ramach wykonywanej profesji lub w ramach hobby.

Do pierwszego etapu konkursu zgłoszono kilkadziesiąt projektów, z których jury wybrało półfinałową dwunastkę.

Członkowie jury oceniali projekty,biorąc pod uwagę ich unikalność, innowacyjność, możliwości wdrożenia oraz atrakcyjność dla przyszłych użytkowników. W tegorocznej edycji ABB IT Challenge, uczestnicy przygotowali propozycje dla bardzo różnych grup docelowych: od dzieci i uczniów, przez hobbystów i sportowców, aż po seniorówa nawet… maszyny – wyjaśnia Błażej Czeladzki, kierownik projektu ABB IT Challenge.

W drugim etapie znalazło się 12 zespołów reprezentujących uczelnie z całego kraju. Konkurują ze sobą przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnik: Gdańskiej i Warszawskiej, a także Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Łódzkiego. Jeden z projektów powstaje w kooperacji Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z Lwowską Narodową Akademią Sztuki. Równie duża różnorodność charakteryzuje projekty zgłoszone do konkursu. Wśród nich znalazły się między innymi: aplikacja rozwijająca procesy poznawcze, urządzenie do symulacji podstawowych praw fizyki, serwis do wymiany wiedzy w lokalnych społecznościach, urządzenie dla hobbystów, które wspomaga naukę wybranej dyscypliny sportowej czy portal identyfikujący możliwości naukowe uczniów i wspierający ich procesy decyzyjne.

Uczestnicy konkursu pracują obecnie nad wdrożeniem swoichpomysłów. 31 maja poznamy zwycięzców tego etapu. Podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się 7 czerwca w Centrum Systemów Informatycznych ABB w Krakowie, do walki stanie 5 najlepszych zespołów. Główną nagrodą w konkursie jest 25 000 złotych.

Więcej informacji: www.itchallenge.pl

 

Zobacz również: