Średnio 7,3 tys. zł zapłacimy obecnie za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. W Krakowie cena ta wynosi przeciętnie ok. 6 tys. zł. Nieco taniej jest w Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu – metr kwadratowy mieszkania kosztuje tam średnio 5,3–5,4 tys. zł. W najbliższym czasie ceny mieszkań w Polsce nie powinny się wahać. Ogólna sytuacja na rynku może się jednak wkrótce pogorszyć.

„Obecnie mamy dość stabilną sytuację ekonomiczną, co wpływa pozytywnie na popyt. Po drugie podaż na rynku mieszkaniowym, szczególnie w sektorze deweloperskim, jest wysoka. Dlatego też nie ma na razie specjalnie możliwości do wzrostu cen. W krótkim okresie pozostaną one stabilne” – mówi serwisowi infoWire.pl Barbara Bugaj, analityk ds. rynku nieruchomości z firmy Cenatorium.

Pewne obawy dotyczące rynku mieszkaniowego pojawiają się natomiast w perspektywie długoterminowej. Problemem może okazać się między innymi duża podaż na rynku pierwotnym. Istnieje bowiem ryzyko, że przerodzi się ona w nadpodaż. Poza tym od 2017 r. do 20% wzrośnie wkład własny przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, co przypuszczalnie ograniczy obrót nieruchomościami. Trzecie zagrożenie wiąże się z nowelizacją Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego – jest niebezpieczeństwo, że zablokuje ona sprzedaż gruntów pod inwestycje mieszkaniowe w miastach.