Budowanie marki regionu jest trudne. Z powodu niewielkiego wpływu wojewódzkich instytucji samorządowych na sferę gospodarki i na zasobniejsze samorządy miast, pozostaje im tzw. promocja wizerunkowa, która w dużej części związana jest z walorami turystycznymi regionu. Wyróżnikiem Dolnego Śląska jest „tajemniczość”, którą najczęściej mieszkańcy Polski dostrzegli w spotach filmowych, prezentowanych w telewizji. Czy ten wyróżnik działa na turystów?

Urząd Marszałkowski chce zlecić aktualizację strategii komunikacji wizerunkowej Dolnego Śląska z 2009 roku, przygotowanej przez Eskadrę. Naturalne bogactwo Dolnego Śląska to: srebro, złoto, miedź, „Złoty Pociąg” i inne „skarby” Trzeciej Rzeszy, cenne i „tajemnicze” zabytki (m.in. zamki Książ, Grodno, Chojnik, Bolków, Kamieniec Ząbkowicki) oraz zabytki, mistyczne obrzędy i klasztory, głównie pocysterskie. Pozwala to nadać tajemniczości nowych znaczeń oraz wpisać się w nią wszystkim atrakcyjnym turystycznie obszarom regionu.

Co można zrobić, aktualizując tę strategię? Proponujemy kontynuację tego kierunku, jednakże z pewną modyfikacją, związaną z aspektami gospodarczymi, ponieważ niebywałym, bo światowym wyróżnikiem Dolnego Śląska, jest potencjał KGHM – od kilku lat to największy na świecie producent srebra (ponad 1200 ton rocznie). Te i inne nawet bardziej drogocenne metale wytapia się „przy okazji” produkcji miedzi. Czy jednak zdajemy sobie z tego sprawę, że w Głogowie wytapia się tysiące ton srebra, tony złota, platynę, pallad, ren… i inne mniej znane z nazwy?

Czy dostrzega to turysta poprzez materiały promocyjne? Inne bogactwa złóż związanych z regionem to: agaty lwóweckie, chryzoprazy w Szklarach, Kopalnia Złota w Złotym Stoku i złoto w okolicach Złotoryi, powrót do wydobycia antracytu w Nowej Rudzie i nowo odkryta kopalnia w Srebrnej Górze, a także  ekspozycje minerałów w Chacie Walońskiej, Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie i podobne. Do tego jeszcze dochodzą granity strzelińskie i strzegomskie. Wszystko to razem tworzy pewną zawsze tajemniczą „alchemię” marki regionu.

Czy ta tajemnicza mikstura przyciągnie turystów do atrakcji turystycznych, czy powstanie ich więcej i staną się szlakiem – wizytówką Dolnego Śląska, takim jakim jest Szlak Zabytków Techniki na Górnym Śląsku?

tekst: Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl