Pomorska Nagroda Artystyczna Gryfy Pomorskie jest najważniejszą nagrodą samorządu województwa pomorskiego, przeznaczoną dla artystów z naszego regionu. Przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, których dokonano w roku poprzedzającym jej wręczenie. Co roku wybierany jest również młody twórca, rokujący nadzieje na przyszłość, do którego trafia nagroda Pomorska Nadzieja Artystyczna.

Uroczyste wręczenie tegorocznych Pomorskich Nagród Artystycznych odbyło się 22 kwietnia 2016 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wyróżnienie i statuetkę Gryfa Pomorskiego, zaprojektowaną przez Marię Kuczyńską, otrzymało pięcioro trójmiejskich twórców.

Laureatką Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii „Kreacje” została Marzena Nieczuja-Urbańska. Aktorkę Teatru Wybrzeże nagrodzono za książkę „Teatr… jest całym moim życiem. Opowieść o Ryszardzie Majorze”, którą kapituła nagrody uznała za „bogaty zbiór nasyconych emocjami opowieści przeplatanych anegdotami z życia teatru”.

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięty został Marcin Miodek, także autor Teatru Wybrzeże, za „barwną i wyrazistą kreację Piotra Tumana, będącą udanym debiutem aktorskim w »Wesołych Kumoszkach z Windsoru« – koprodukcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże”.

Oprócz Marzeny Nieczui-Urbańskiej w kategorii „Kreacje” kapituła przyznała nagrodę jazzmanowi Przemysławowi Dyakowskiemu za płytę „Swing!”, nagraną z formacją Take It Easy, oraz Konradowi Mielnikowi – pomysłodawcy i dyrektorowi Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, za ubiegłoroczną edycję, w szczególności za koncert inauguracyjny w Centrum św. Jana w Gdańsku – monumentalną „Pasję” wg św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha.

Wielką Pomorską Nagrodą Artystyczną uhonorowana została animatorka kultury i kuratorka Bronisława Dejna za „umiejętne budowanie mariażu świata kultury i nauki poprzez szereg nowatorskich i interdyscyplinarnych projektów czerpiących z bogatego dziedzictwa cywilizacyjnego Gdańska i Pomorza.”

Honorowe wyróżnienie oraz tytuł Mecenasa Kultury w roku 2015 trafił do Grupy LOTOS S.A., za „długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Opery Bałtyckiej oraz Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, a także festiwali, m.in. Solidarity of Arts, Festiwalu Szekspirowskiego, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot”.

gdansk.pl

Zobacz również: