– Chcemy widzieć Turcję w niedalekim czasie jako członka Unii Europejskiej – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas swojej wizyty w Ankarze. We środę szef MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu.

Głównym tematem rozmów była współpraca bilateralna, stosunki Turcji z Unią Europejską, kryzys migracyjny oraz sytuacja bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Wizyta ministra Waszczykowskiego w tureckiej stolicy rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Erdoganem. – Nasze relacje mają długą, ponad 600 letnią tradycję – podkreślił minister podczas spotkania. Wyraził też nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie przyniesie ważne decyzje wzmacniające wschodnią flankę Sojuszu. Prezydent Erdogan zaznaczył, że Polska jest dla Turcji wyjątkowym partnerem. – Nasze relacje nabrały w ostatnim czasie nowej dynamiki. Jestem wdzięczny za poparcie Polski dla aspiracji europejskich Turcji – podkreślił.

Obie strony wyraziły nadzieję na intensyfikację współpracy gospodarczej. – Przetargi związane z rozbudową infrastruktury w Polsce mogą stać się motorem rozwoju naszych relacji gospodarczych. Liczymy również na zainteresowanie sektora obronnego współpracą z Polską – zauważył polski minister.

Podczas rozmów ministra Witolda  Waszczykowskiego z szefem MSZ Turcji Mevlütem Çavuşoğlu  omówiono sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz stosunki Turcji z Unią Europejską. – Chcemy by Unia pomagała Turcji w problemach, jakie tu wywołały konflikty w jej sąsiedztwie. Chcemy też rozwiązać problemy, które wywołują kryzysy migracyjne – mówił polski minister. Z kolei szef tureckiego MSZ zaznaczył, że Turcja gości łącznie 3 mln uchodźców z Syrii i Iraku. Podkreślił konieczność zapewnienia im właściwej opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci.

Minister Çavuşoğlu podziękował też Polsce za poparcie dla procesu akcesyjnego oraz dla zniesienia wiz do UE dla obywateli Turcji. – Jesteśmy jako Polacy od wielu lat zainteresowani tym, żeby reżimy wizowe były słabe albo żeby ich w ogóle nie było – zapewnił minister Waszczykowski.

Podczas konferencji prasowej minister Waszczykowski zauważył, że i na wschodniej i południowej flance NATO „istnieją problemy spowodowane agresywnym zachowaniem Rosji”. W trakcie wieczornego spotkania z premierem Turcji Ahmetem Davutoğlu omówione zostały relacje dwustronne, w tym współpraca w zakresie polityki bezpieczeństwa. Ważnym tematem rozmowy była organizacja w Warszawie szczytu NATO.

Podczas wizyty w Ankarze minister Witold Waszczykowski spotkał się także z przewodniczącym Parlamentu Turcji Ismailem Kahramanem.

 

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

Zobacz również: