Opowieść o rękopisie „Pana Tadeusza”, wieloaspektowa historia polskiego romantyzmu oraz jego współczesne wątki – to główne elementy wystawy stałej wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza, które zostanie 3 maja otwarte dla zwiedzających.

Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku. Powierzchnia wystawiennicza Muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna będzie prezentowana w 17 salach. Ekspozycja koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginalnego rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Właścicielem rękopisu jest Ossolineum.

– Pierwszy moduł wystawy stanowi opowieść o rękopisie i kontekstach czytania tego dzieła – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł to opowieść o świecie, w którym pisał Mickiewicz, o świecie, który odchodzi w przeszłość, ale stanowi platformę porozumienia pomiędzy pokoleniami. Tu znajdą się watki odnoszące się do kwintesencji polskiego mitu narodowego oraz kwintesencji polskiej kultury, tu też pojawi się refleksja nad znaczeniem tych wątków we współczesności – opowiada zastępca dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Marcin Hamkało.

http://kurier.pap.pl/