Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku. Po ceremonii premier Szydło spotkała się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Polska delegacja jako jedna z nielicznych miała szansę odbyć takie spotkanie.
Przedmiotem rozmowy premier Beaty Szydło z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych była sytuacja na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Spotkanie szefowej polskiego rządu i sekretarza Ban Ki-moona było również okazją do omówienia realizacji przez Polskę zobowiązań Protokołu z Kioto oraz kwestii ratyfikacji poprawki dauhańskiej. Premier poruszyła także kwestie związane z kandydowaniem przez Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa i polską kandydaturę na stanowisko Sekretarza Wykonawczego Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatycznych.

Daliśmy dziś wyraz politycznej, społecznej i globalnej woli, wobec działań na rzecz ochrony klimatu – powiedziała premier Szydło na forum ONZ po podpisaniu porozumienia klimatycznego. Jak podkreślała, Polska będzie wspierać realizację wykorzystując potencjał polskich lasów pochłaniających emisję dwutlenku węgla. Porozumienie, uwzględniając postulaty delegacji polskiego rządu, nie oznacza również eliminacji paliw kopalnych, ale rozwój nowych, niskoemisyjnych technologii.

Szefowa polskiego rządu wezwała wszystkie kraje do solidarności z państwami, które szczególnie dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatu. Dobrze, że to porozumienie jest podpisane, ale wszyscy musimy ratyfikować te postanowienia abyśmy mogli ze spokojem powiedzieć, że przyszłość naszej planety, bo przyszłość naszej planety jest sprawą nas wszystkich – zaznaczyła premier.

KPRM

Zobacz również: