Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi wytypowali i zatrzymali mężczyznę, który działając ze wspólnikami może mieć na swoim koncie nawet kilkanaście napadów na banki. Jest to kontynuacja realizacji, którą kryminalni przeprowadzili pod koniec roku 2015.

Przypomnijmy:
22 grudnia 2015 roku funkcjonariusze wspierani przez antyterrorystów zorganizowali zasadzkę przed jednym z banków przy ulicy Tatrzańskiej w Łodzi. Przypuszczenia kryminalnych wskazywały, że to właśnie ta placówka stanie się celem przestępczego duetu. Nie mylili się i dokładnie o godzinie 16:30 antyterroryści przeprowadzili dynamiczną akcję i obezwładnili zbliżających się do banku mężczyzn. Przy jednym z nich funkcjonariusze zabezpieczyli rewolwer. W mercedesie, którym przyjechali potencjalni sprawcy, pozostawionym kilka przecznic dalej, funkcjonariusze odnaleźli kolejną jednostkę broni, a w mieszkaniu jednego z nich następny pistolet.

37- latek i jego 35-letni kompan, którzy w przeszłości mieli już konflikt z prawem, trafili do policyjnego aresztu. Usłyszeli prokuratorski zarzut usiłowania rozboju przy użyciu niebezpiecznego narzędzia. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Nie był to jednak koniec policyjnych działań, funkcjonariusze nadal analizowali już zgromadzony materiał dowodowy i poszerzali go o kolejne ustalenia. W rezultacie, informacje zawarte w aktach postępowania dały podstawę do prokuratorskiego postanowienia o zatrzymaniu kolejnej wytypowanej osoby. 19 kwietnia 2016 roku kryminalni pojawili się w jednym z mieszkań na osiedlu Julianów. Zatrzymali w nim kompletnie zaskoczonego interwencją 38-letniego mężczyznę.

Z zebranych materiałów procesowych wynika, że działał z innymi osobami, które mogą  mieć na koncie 12 napadów rabunkowych. Sprawcy działali, wykorzystując przedmiot przypominający broń palną. Celem zatrzymanego były głównie łódzkie placówki bankowe, w których po wejściu groził wspomnianym przedmiotem żądając wydania pieniędzy. W ten sposób działał w różnych składach osobowych od listopada 2012 roku. Łącznie oszacowano, że łupem zatrzymanego i jego wspólników padały sumy od 2600 do ponad 70 tysięcy złotych co dało skalę blisko 300 tysięcy złotych.

Mężczyzna był już wcześniej notowany. Za rozbój z użyciem broni grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Łodzi / ms)

Zobacz również: