Świętując Dni Ziemi Miasto Kraków przygotowało wiele „zielonych” atrakcji. Już od piątku rozpocznie się nasadzanie ponad 2500 drzew, bylin i krzewów. W Alei Róż każdy kto przyniesie butelki pet, puszki lub baterie otrzyma sadzonki roślin balkonowych i krzewów. A w niedzielę mieszkańcy os. Ruczaj będą mogli „wysadzić” pnączami ekrany dźwiękochłonne wzdłuż ul. Grota Roweckiego.

Celem obchodów Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie za sobą szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym wszyscy żyjemy. W tym roku świętować będziemy Dni Ziemi po raz osiemnasty. Główne punkty nasadzeniowe tegorocznych Dni Ziemi to przede wszystkim:

W piątek (22 kwietnia) o godzinie. 12.00 w Parku Tysiąclecia będą miały miejsce tradycyjne nasadzenia drzew z władzami miasta. Warto wspomnieć, że Park Tysiąclecia obchodzi w tym roku swoje 50-lecie, stąd też taki wybór lokalizacji. W sobotę (23 kwietnia) od godziny 9:30 w Uroczysku Łasina- Sikornik mieszkańcy, Zarząd Zieleni Miejskiej wraz z Krakowskimi Uczelniami posadzą buki i modrzewie. Już w niedzielę (24 kwietnia) od godziny 11:00 mieszkańcy os. Ruczaj rozpoczną akcję „wysadzania” pnączami ekranów akustycznych wzdłuż ul. Grota Roweckiego.

Od 12 lat podczas Dni Ziemi prowadzona jest także zbiórka surowców w zamian, za które rozdawane są mieszkańcom sadzonki kwiatów i krzewów. Rok 2015 charakteryzował się utrzymaniem poziomu zbiórki surowców z lat ubiegłych. Zebranie 4 390 kg butelek PET, 1 030 kg puszek i 2 620 kg baterii wymagało nie lada trudu. Jednakże mieszkańcy Krakowa zostali wynagrodzeni za te działania sadzonkami roślin balkonowych i krzewów, których liczba w roku 2015 liczyła aż 16 980.  Mamy nadzieję na dobry wynik także w tym roku. Wystarczy przynieść 40 butelek PET lub 40 puszek aluminiowych czy 40 zużytych baterii, aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów. Zbiórka surowców będzie mieć miejsce w piątek i sobotę w godzinach 10.00-18.00 (lub do wyczerpania zapasów) w Alei Róż.

Przypominamy, że to tylko wybrane wydarzenia tegorocznych obchodów Dni Ziemi. Dodatkowymi atrakcjami są także gry i zabawy ekologiczne, turniej wiedzy o przyrodzie, konkursy plastyczne, promowanie spożywania warzyw i owoców wśród dzieci, udział dzieci w warsztatach ekologicznych, teatrzyki ekologiczne, wykonywanie i pokaz strojów ekologicznych z surowców wtórnych, nauka piosenek ekologicznych, spotkania z leśnikami i ogrodnikami oraz Eko-spacery i rajdy rowerowe.

Pełny program poniżej.

plakat

Zobacz również: