Piknik Europejski w dniu 1 maja z okazji XII rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej, wystawa obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze, ekspozycja Księgi Konstytucji 3 Maja z 1791 r., wystawa „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 – 1868”  oraz Noc Muzeów i inauguracja letnich koncertów chopinowskich to główne wydarzenia, które w dniach od 1 do 15 maja organizują Łazienki Królewskie.  Goście letniej rezydencji króla Stanisława Augusta będą mogli wziąć też udział w licznych wydarzeniach edukacyjnych, koncertach i wykładach.

Już po raz czwarty organizujemy w ogrodach Piknik Europejski z uroczystymi paradami orkiestr i atrakcjami dla całych rodzin. – Podczas dni majowych wstęp do obiektów jest bezpłatny – mówi Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich. – W Pałacu na Wyspie będzie można zobaczyć wystawę słynnego dzieła „Kwiaty w szklanym wazonie”, wypożyczonego z Muzeum Mauritshuis w Hadze oraz kopię tomu konstytucji, podpisanej w Warszawie 3 maja 1791 roku, którą specjalnie na tę okazję Łazienkom Królewskim użyczyło Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie. Zapraszamy też do zwiedzania  Królewskiej Galerii rzeźby w Starej Oranżerii i Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego – dodaje Izabela Zychowicz. 

 Piknik Europejski rozpocznie się 1 maja o godz. 10:00 koncertem dla dzieci „Melomaluszki” przy Pomniku Fryderyka Chopina. – Od godziny 11:00 zapraszamy rodziny z dziećmi do Strefy Leżakowania przy Nowej Oranżerii i Strefy Leżakowania przy Starej Kordegardzie, gdzie odbędą się specjalnie przygotowane gry i zabawy – mówi Magdalena Lewna, kierownik Działu Edukacji Łazienek Królewskich. –  Będzie można wysłuchać najpiękniejszych Bajek Europejskich, wziąć udział w warsztatach      „Arcydzieła Malarstwa Europejskiego” oraz w animacjach teatralnych dla dzieci „Zielono mi”.   Od południa na placu przed Starą Kordegardą będzie organizowana gra terenowa „True Madame”, tam  także będzie można  zobaczyć… największy kwiat na świecie, który został specjalnie zaprojektowany przez artystkę Izę Rutkowską – zachęca Lewna.

Tradycyjnie, oficjalną inauguracją Pikniku będzie koncert orkiestry wojskowej i policyjnej o godz. 12:00  w Amfiteatrze. Po wybrzmieniu hymnów Unii Europejskiej i Polski, goście wysłuchają koncertów w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Warszawy  i Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Od godziny 14:30 Amfiteatr wypełni muzyka w wykonaniu czterech chórów:   Chóru Surma,  La Musica, Zespołu OMG i  Chóru SGGW. Na zakończenie, o godzinie 16:45,  przed gośćmi zgromadzonymi  w Amfiteatrze wystąpi Orkestra Vivat!.

Wszyscy ci, którzy preferują aktywne spędzanie czasu, już od godziny 11:00 będą mogli wziąć udział             w rodzinnych oprowadzaniach po Ogrodach Łazienek Królewskich. Szczególną atrakcją będzie nowo otwarty Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii.

W Święto Flagi, 2 maja oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja  goście Łazienek Królewskich będą mogli zobaczyć Księgę Konstytucji 3 Maja z 1791 r., w Pałacu na Wyspie. Każdy ze zwiedzających będzie mógł z bliska przyjrzeć się pierwszej w Europie, a drugiej po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, ustawie zasadniczej na świecie. W te dni zapraszamy również do bezpłatnego zwiedzania obiektów. Dodatkową  atrakcją 3 maja będą pokazy i nauka tańców historycznych, które w godz. 15:00 – 17:45 odbędą się na Tarasie Południowym Pałacu na Wyspie.

Dla gości Łazienek Królewskich wyjątkowym wydarzeniem będzie tegoroczna Noc Muzeów.  W sobotę 14 maja w Starej Oranżerii, w godzinach od 19 do 2 w nocy, będzie można zwiedzać wystawę  „Skarby Mennicy Warszawskiej 1766 -1868”, organizowaną z okazji 250-lecia Mennicy Polskiej – mówi Izabela Zychowicz z Łazienek Królewskich. – Przed wejściem do Starej Oranżerii wystawiona będzie XIX- wieczna prasa suwowo-kolanowa, wybijająca specjalnie na tę okazję zaprojektowane numizmaty, które zostaną wręczane zwiedzającym na pamiątkę – zaprasza Zychowicz.

W Pałacu na Wyspie będzie można również podziwiać wystawę obrazu z Muzeum Mauritshuis w Hadze „Kwiaty w szklanym wazonie”, pędzla Abrahama Mignona.  Przed Pałacem na Wyspie będzie natomiast stał mincerz, który specjalnie dla przybyłych do Łazienek gości będzie wybijać pamiątkowy żeton z okazji Nocy Muzeów, organizowanej wspólnie z Mennicą Polską.

Wyjątkowym wydarzeniem muzycznym, które uświetni tegoroczną Noc Muzeów w Łazienkach Królewskich, będzie koncert jazzowy Grzecha Piotrowskiego, który o godzinie 21:30 wystąpi  z projektem „One World”, na wybudowanej scenie na wodzie przed Pałacem na Wyspie. Mecenas Muzeum PZU przygotował dla zwiedzających specjalną, multimedialną strefę przy Podchorążówce, gdzie będzie można wydrukować sobie pamiątkowe zdjęcie z wizyty w Łazienkach.

Tuż po Nocy Muzeów, w niedzielę 15 maja o godz. 12 odbędzie się inauguracja letnich niedzielnych  koncertów pod Pomnikiem Chopina. Podczas pierwszego koncertu będzie można posłuchać interpretacji utworów kompozytora w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty Karola Radziwonowicza. Niedzielne recitale, których popularność wiąże się nie tylko z pięknym miejscem, ale również z doborem znakomitych artystów, co roku przyciągają tysiące słuchaczy –  mieszkańców Warszawy, jak i turystów z całego świata.

W kolejnych miesiącach także nie zabraknie atrakcji. Goście Łazienek Królewskich, jak co roku, będą mogli wziąć udział w Festiwalu Muzycznym Strefa Ciszy oraz Festiwalu Światła. W sierpniu zapraszamy na „Florę Danicę” – wystawę stołu królewskiego z kolekcji Zamku Narodowego Muzeum Historii w Danii. W Łazienkach Królewskich będą się również odbywać wykłady z cyklu „Oświeceniowa republika władców” i „Oświeceniowa republika marzeń”, Salony Muzyczne oraz Salony Poezji.

W kwietniu  zainaugurujemy cykl „Światło literatury”, podczas którego goście muzeum mogą się spotkać z wybitnymi pisarzami.

 

Zobacz również: