Reformę sądownictwa chce wprowadzić w życie Zbigniew Ziobro minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie. Polegać ma ona na likwidacji sądów rejonowych w całym kraju, także w Świdnicy.

Dziś na sądownictwo składają się: sądy apelacyjne (11), okręgowe (45) i rejonowe (321). Razem 377. W ramach zapowiadanej  reformy wymiaru sprawiedliwości planowane spłaszczenie istniejącej struktury i zamienienie jej na dwa szczeble zamiast trzech. Zostaną tylko sądy: okręgowe i apelacyjne, a znikną rejonowe.

Jak poinformował dziennik Rzeczpospolita dzięki tym zmianom w wielu kategoriach spraw ludzie będą mieć bliżej do sądów drugiej instancji. Zostanie też wzmocniony status sędziego. Łatwiej będzie utworzyć sądy średnie, zatrudniające od 60 do 80 sędziów, a takie orzekają najsprawniej. Zwiększyć ma się liczba sądów apelacyjnych: z 11 do wstępnie planowanych ponad 40. Większe sądy okręgowe w miejscowościach, w których dotychczas nie było sądów apelacyjnych, zostaną właśnie w nie przekształcone. Co do liczby sądów okręgowych, trwają analizy. Nieoficjalnie mówi się, że ma ich być w sumie ok. 170.

Niestety zmiany wiążą się również z likwidacją etatów, o co boją się pracownicy świdnickiej rejonówki.

Naprawdę nie wiemy czy będziemy pracować. Spłaszczona struktura poniesie za sobą konsekwencje dla pracowników sądów. Nie wierzę, że wszystkie miejsca zostaną zachowane – mówią anonimowo pracownicy.

Jeżeli reforma wejdzie w życie nasz sąd również zostanie zlikwidowany – mówi sędzia Agnieszka Połyniak. – Założenie jest takie, by w miejsce okręgowych wchodziły rejonowe. Będzie też więcej sądów apelacyjnych, które przejmą sądy III instancji. Zdaniem sędzi Połyniak takie rozwiązanie może się przyjąć w przypadku dużych sądów, gdzie natłok spraw może powodować „zatory”. Osobną kwestią jest chęć Ministerstwa Sprawiedliwości dotycząca likwidacji przewodniczących. Zamiast nich rozprawy losować miałby komputer. – Warto dodać, że przewodniczący zajmuje się nie tylko przydzielaniem sprawy, ale też nadzorem nad prawidłowym przebiegiem. A tu komputer już sobie nie poradzi – mówi Agnieszka Połyniak.

W 2015 r. do sądów w całym kraju wpłynęło 15,2 mln spraw, o 3,5 proc. więcej niż w 2014 r. Sądy nie radzą sobie z coraz większym wpływem. Od lat rośnie odsetek spraw, które sąd rozpatruje ponad rok. W 2015 r. było ich aż 13 proc.

Ile kosztować będzie przeprowadzenie reformy resort nie podaje.

Justyna Bereśniewicz, dsw.doba.pl

Zobacz również: