Już wkrótce na ulicy Żeromskiego pojawią się nowe miejsca parkingowe. Nie zostaną one jednak wybudowane przez miejski samorząd. Powstaną dzięki sochaczewskim przedsiębiorcom, którzy postanowili wybudować je z własnych środków.

O partnerstwie publiczno-prywatnym w Sochaczewie mówiło się od wielu lat. Praktycznie od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Na deklaracja jednak się kończyło. Choć trzeba przyznać, że władze miasta podejmowały próby współpracy z sochaczewskim przedsiębiorcami w celu wspólnej realizacji niektórych inwestycji. Tak było między innymi z budową parkingów przy ulicy Żeromskiego. Pomysł ten jednak został zastopowany przez Radę Miejską. Decyzja ówczesnych radnych była, co najmniej dziwna, ponieważ sami zarzucali Urzędowi Miejskiemu, że ten nie próbuje rozwiązać problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych w rejonie miejskiego targowiska.

Podobnie zareagowano na próby wprowadzenia na ulicy Żeromskiego i Senatorskiej płatnej strefy parkowania, co w złożeniu miało częściowo poprawić sytuację. W końcu stanęło na tym, że co prawda radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu w tym rejonie płatnej strefy parkowania, ale ze względu na obawy przed protestami mieszkańcu jej utworzenie zostało zamrożone. Problem ze znalezieniem wolnych miejsc parkingowych jednak pozostał.

Jednak w 2014 w kierowców wstąpiła nadzieja, a wszystko za sprawą zapowiedzi miejskich urzędników, którzy przymierzali się do budowy parkingu pomiędzy ulicą Pokoju a kotłownią PEC. Dodajmy, że w przypadku tej inwestycji planowano również wykonanie wyjazdu na ulicę Staszica. Przy okazji zapowiedziano również wybudowanie zatok postojowych na pustej działce przy skrzyżowaniu Senatorskiej z Żeromskiego. Do tego miała dojść budowa zatok wzdłuż ulicy Żeromskiego. Ale żadna z tych inwestycji nie została zrealizowana. Powód był prosty – w kasie miejski nie była na to środków.

Okazuje się jednak, że część tych inwestycji zostanie zrealizowanych już w najbliższych miesiącach. Co więcej miejski samorząd nie dołoży praktycznie do tego ani złotówki. A wszystko właśnie za sprawą partnerstwa publiczno – prawnego.

Otóż w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej zatoki postojowej wzdłuż ulicy Żeromskiego. Inwestycja prowadzona jest przez prywatnego inwestora. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim kolejny prywatny inwestor wybuduje zatoki wzdłuż Żeromskiego, w okolicy skrzyżowania z Senatorska oraz na jej przedłużeniu przy kotłowni PEC. Oprócz samych zatok zostaną również wybudowane nowe chodniki.

Ale na tym nie koniec. Prawdopodobnie w maju, rozpoczną się prace związane z budową kolejnych miejsc postojowych wzdłuż tej ulicy. I tu także inwestorem będą sochaczewscy przedsiębiorcy, posiadający przy niej budynku. Tym razem zatoka – jak wynika z naszych informacji – zostanie wybudowana od wjazdu do Domu Rzemiosła do nowego budynku, które obecnie jest stawiany przy ulicy Żeromskiego.

Jerzy Szostak
Fot.: Jerzy Szostak

Zobacz również: