Jeszcze tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od biegowego weekendu, 23-24 kwietnia, z Orlen Warsaw Marathon. Rywalizacji na królewskim dystansie towarzyszył będzie bieg na 10 kilometrów oraz Charytatywny Marszobieg Dar Serca. Będą zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej.

Rywalizacja na dystansie 42,195 km rozpocznie się o godz. 8.45. Dziesięć minut wcześniej na trasę maratonu wyruszą sportowcy w kategorii handbike. Trasa maratonu prowadzi ulicami (plan można pobrać tutaj): Wybrzeże Szczecińskie, Most Świętokrzyski (jezdnia w kierunku Powiśla), Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie (jezdnia w kierunku Mokotowa), R. Sanguszki, Bonifraterska, pl. Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Rondo gen. Ch. de Gaulle’a, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie (cała szerokość jezdni), pl. Na Rozdrożu, al. J.Ch. Szucha, pl. Unii Lubelskiej, Puławska (jezdnia w kierunku centrum), Domaniewska, Bukowińska, Rolna, al. Komisji Edukacji Narodowej (jezdnie w kierunku centrum), I. Ghandi (jezdnia w kierunku al. Komisji Edukacji Narodowej), J. Rosoła (do ul. K. Jeżewskiego jezdnią w kierunku centrum, dalej całą szerokością), Relaksowa, Kabacka, Nowoursynowska, Rzekotki, Podgrzybków, Gąski, Przekorna, Ł. Drewny (trasa rowerowa), Przyczółkowa, al. Wilanowska (jezdnia w kierunku Mokotowa), Jana III Sobieskiego (jezdnia w kierunku centrum), al. W. Witosa (jezdnia w kierunku Mostu Siekierkowskiego), L. van Beethovena, Jana III Sobieskiego, Belwederska (jezdnie w kierunku centrum), J. Gagarina (jezdnia w kierunku centrum), Podchorążych, A. Suligowskiego, Czerniakowska, Wioślarska, Wybrzeże Kościuszkowskie (jeden pas jezdni w kierunku Wilanowa), Most Świętokrzyski (jezdnia w kierunku Pragi), Wybrzeże Szczecińskie do mety na PGE Narodowym.  Pierwsi zawodnicy dotrą na metę w czasie nieco ponad 2 godzin. Taki rezultat osiągną jednak tylko sportowcy z tzw. biegowej elity. Limit czasu na pokonanie trasy dla najsłabszych zawodników wynosi 5 godzin i 45 minut.

Ruch uliczny będzie dynamicznie otwierany i zamykany wraz z przemieszczaniem się biegaczy (dokładne informacje tutaj). Ulica Wybrzeże Szczecińskie od skrzyżowania z Mostem Świętokrzyskim do wjazdu na Most Józefa Poniatowskiego będzie wyłączona z ruchu od godziny 6.00 do 15.30. W godz. 8.35 – 9.10 niemożliwy będzie również przejazd Wałem Miedzeszyńskim na odcinku od Mostu Józefa Poniatowskiego do ul. Zwycięzców. Rano maratończycy pobiegną północną czyli prowadzącą w kierunku Powiśla połową Mostu Świętokrzyskiego. Dalej będą poruszali się jezdnią ul. Wybrzeże Gdańskie prowadzącą w kierunku Wilanowa, na jednym pasie utrzymany będzie dojazd do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Zamknięte dla ruchu samochodów zostaną Al. Ujazdowskie na całej szerokości. Na ulicach: Puławskiej, Bukowińskiej, Rolnej i al. Komisji Edukacji Narodowej wyłączone z ruchu będą jezdnie do centrum. Na ul. J. Rosoła do ul. K. Jeżewskiego maraton będzie biegł jezdnią w kierunku centrum, dalej całą szerokością. Biegacze będą poruszali się trasą rowerową wzdłuż ul. Ł. Drewny. Następnie pobiegną al. Wilanowską (jezdnią w kierunku Mokotowa) i jezdniami ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej w stronę centrum.  Na ulicach Czerniakowskiej, Wioślarskiej i Wybrzeże Kościuszkowskie maraton pobiegnie jednym z trzech pasów ruchu. Dzięki temu zachowany zostanie przejazd główną arterią dojazdową do mostów Siekierkowskiego i Józefa Poniatowskiego. Na metę na PGE Narodowym maratończycy wrócą Mostem Świętokrzyskim (jezdnią w kierunku Pragi).

Źródło: UM Warszawa

Zobacz również: