W poniedziałek na placu św. Aleksandra Newskiego polskiego Prezydenta oficjalnie powitał Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Andrzej Duda otrzymał także najwyższe bułgarskie odznaczenie – Starą Płaninę z wstęgą.

– W trakcie rozmów z Rosją NATO powinno pokazywać charakter, być nieugięte w sprawie przestrzegania prawa międzynarodowego – powiedział w poniedziałek w Sofii Prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że w kwestii bezpieczeństwa Polska i Bułgaria mają wspólne cele. Prezydent Duda i Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew rozmawiali w Sofii m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie, pogłębianiu dwustronnej i regionalnej współpracy, wzmacnianiu łączności infrastrukturalnej i energetycznej w ramach koncepcji ABC (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego), kryzysie migracyjnym.

Polski prezydent, pytany przez dziennikarzy o planowane na środę w Brukseli spotkanie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów, odpowiedział, że nie wolno prowadzić polityki izolowania Rosji. Wskazał, że Sojusz powinien być żywy, zapewniać bezpieczeństwo, adekwatnie odpowiadać na zmieniającą się sytuację międzynarodową, co oznacza wzmocnienie NATO w regionie. – Jednocześnie trzeba z Rosją rozmawiać. Dobrze, że rozmowy NATO-Rosja się toczą, tylko że w trakcie tych rozmów powinniśmy pokazywać charakter. Sojusz Północnoatlantycki powinien pokazywać swoją pryncypialność, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego, bezpieczeństwo, pokój i porządek na świecie – powiedział Duda. Prezydent ocenił, że m.in. niedawny incydent nad Bałtykiem z udziałem rosyjskich samolotów w sposób ewidentny pokazuje, iż „Rosja sprawdza, czy Sojusz jest słaby i boi się, czy też jest silny i nie cofa się, stoi w obronie terytoriów państw Sojuszu”.

Polski prezydent uważa, że odpowiedź ze strony NATO powinna być jednoznaczna: wzmocnienie potencjału, zwiększenie liczebności sił Sojuszu, wzmocnienie potencjału infrastruktury obronnej w naszej części świata. Prezydent Duda powiedział, że w kwestiach bezpieczeństwa Polska i Bułgaria mają „wspólne cele i wspólny punkt widzenia”. Jak mówił, on i prezydent Bułgarii nie mają wątpliwości, że potrzebne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. – To kwestia bezpieczeństwa naszego, na Bałkanach, a także krajów bałtyckich – zaznaczył. Prezydent powiedział, że podczas spotkania poruszono kwestię modernizacji bułgarskich samolotów MiG w Polsce – nie tylko ich silników, co ma obecnie miejsce, lecz w szerszym zakresie, oraz realizacji misji Air Policing nad Bułgarią z udziałem także polskich sił powietrznych.

Andrzej Duda mówił o zgodnym stanowisku w kwestii współpracy w formacie ABC: rozbudowie infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej przede wszystkim jeżeli chodzi o połączenia gazowe, które będą prowadziły do rzeczywistej dywersyfikacji dostaw. Andrzej Duda dodał, że podczas rozmów przekazał stanowisko polskiego rządu dotyczące kwestii kryzysu migracyjnego. – Stoimy jednoznacznie na stanowisku, że przymusowa relokacja uchodźców jest czymś, co w Europie nie powinno mieć miejsca, ale że równocześnie jesteśmy otwarci i każdy, kto jest faktycznie uchodźcą i potrzebuje pomocy, jeżeli zjawi się w Polsce i będzie chciał pomoc w Polsce uzyskać, tę pomoc uzyska – mówił. Podkreślił jednak, że nie ma zgody na przymusowe przemieszczanie ludzi. – Polska jest naturalnym liderem krajów ze środkowej i wschodniej Europy, które przystąpiły do UE – powiedział prezydent Plewnelijew. Podkreślił, że jego kraj wysoko ocenia polską inicjatywę utrwalenia formatu Grupa Wyszehradzka Plus, czyli kraje V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) oraz m.in. Bułgaria. Wyraził też wdzięczność za wsparcie Polski w staraniach Bułgarii o włączenie do strefy Schengen.

Prezydenci byli także pytani o sprawę „Panama Papers”, czyli wycieku z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie ok. 11,5 miliona dokumentów dotyczących oszustw podatkowych, polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokatę pieniędzy w rajach podatkowych. Prezydent Duda zaznaczył, że oczywisty jest dla niego obowiązek płacenia podatków w kraju. Dodał, że w sprawie „Panama Papers” w Polsce problem praktycznie nie występuje. – Nasi obywatele nie byli w to jakoś zaangażowani. Pojawia się jedno czy drugie nazwisko, ale jest to margines – dodał. Praktykę wyprowadzania pieniędzy z kraju do rajów podatkowych ocenił negatywnie. – Jestem zwolennikiem jak największego ograniczania możliwości realizowania tego typu praktyk – podkreślił.

W poniedziałek na placu św. Aleksandra Newskiego, polskiego Prezydenta oficjalnie powitał Prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew.  Następnie Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.  Przywódcy przeprowadzili rozmowę w cztery oczy, a następnie pod przewodnictwem szefów państw, spotkały się delegacje obu krajów. Polski Prezydent otrzymał również najwyższe bułgarskie odznaczenie – order Stara Płanina ze wstęgą.

Andrzej Duda spotkał się także z bułgarskim premierem Bojko Borisowem.

 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Fot. Andrzej Hrechorowicz

Zobacz również: