Ponad 2 miliony złotych wynosi wartość głównej nagrody w pucharze „Reiter Young Stars”, do którego zakwalifikował się polski kierowca Maciej Dreszer oraz zespół młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej. To ogromna szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności wśród najbardziej renomowanych pracodawców w branży motoryzacyjnej.

Podczas zmagań w zawodach, których koncepcję wymyślił  Hans Reiter – niemiecki tuner Lamborghini i Chevroleta, Maciej Dreszer usiądzie za kierownicą bolidu wyścigowego KTM GT4. Samochód został zakupiony dla naszego kierowcy przez jednego ze sponsorów pucharu, a młody Polak otrzymał go podczas oficjalnej gali w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Salzburgu.

Zaczynam powoli rozumieć skrót KTM – Kocham Tę Maszynę. Jest niesamowita i prowadzi się lepiej niż większość wyścigówek. W dodatku będzie okazja powalczyć o dwa tytuły równocześnie, ponieważ Puchar jedzie wraz z GT4 European Series – mówi Maciej Dreszer.

Nowa formuła pucharu wyścigowego przewiduje nie tylko współzawodnictwo kierowców, ale również rywalizację studenckich zespołów z najlepszych światowych uniwersytetów. Wśród kilkunastu drużyn z całego świata, znaleźli się również młodzi inżynierowie ze Studenckiego Koła Naukowo-Technicznego P-13 z Politechniki Wrocławskiej.

Kiedy osobiście poprosiłem organizatora wyścigów „Reiter Young Stars”, aby wśród teamów studenckich z całego świata znalazł się również zespół z Polski, nie przewidywałem z jakim zainteresowaniem w kraju spotka się rekrutacja – mówi Dreszer. – Do udziału zgłosiło się 16 uczelni i kilkudziesięciu studentów. Jednak ostateczna decyzja o wyborze naszej reprezentacji należała do organizatora – wyjaśnia.

Maciejowi nie będzie jednak dane pracować z polską drużyną. Podczas losowania, Polakowi przypadł do współpracy studencki zespół Politechniki Czeskiej w Pradze​, natomiast studenci z Wrocławia obsługiwać będą Australijkę Caitlin Wood.

Dla zdolnych, młodych studentów z Polski to nie pierwsze zetknięcie z motosportem.

– Od dłuższego czasu organizujemy rajdy samochodowe Politechniki Wrocławskiej, budujemy samochody oraz zajmujemy się szeroko pojętym motosportem – mówi Witold Feszczuk ze Studenckiego Koła Naukowo-Technicznego P-13 z Politechniki Wrocławskiej. – Każdy z członków naszego zespołu posiada swój samochód, który przygotowuje do amatorskich wyścigów i stara się rywalizować z innymi pasjonatami na arenie krajowej. Byliśmy również na Węgrzech, na torze Pannonia Ring, na dniach testowych samochodu GT4, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca profesjonalnych mechaników w boksie – wyjaśnia.

Punktacja pucharu promuje wiedzę techniczną, koleżeństwo, współpracę wszystkich członków teamu, a nawet aktywność w mediach społecznościowych. Udział w Pucharze pozwoli studentom w praktyce zweryfikować umiejętności, zdobyć doświadczenie i rozwinąć wiedzę pod okiem doświadczonych inżynierów. To również ogromna szansa na zaprezentowanie swoich umiejętności wśród sponsorów i najbardziej renomowanych pracodawców w branży motoryzacyjnej.

Mam nadzieję, że w tym sezonie czeka nas wiele niesamowitych doświadczeń i uda nam się zdobyć cenne doświadczenie oraz niesamowitą wiedzę na tematy związane z budową samochodów wyścigowych – mówi Feszczuk.

Pierwszy wyścig w ramach pucharu „Reiter Young Stars” odbędzie się na słynnym torze Monza koło Mediolanu. Jest o co walczyć. Zwycięzca otrzyma w nagrodę do dyspozycji auto wyścigowe klasy GT3 wraz z pełną obsługą techniczną na cały sezon 2017, możliwość startu w „Blancpain Sprint Cup” oraz 20 kompletów opon. Wartość nagrody przekracza 2 mln zł.

 

Zobacz również: