Z roku na rok coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności. Niektóre kobiety nie mogą zajść w ciążę ze względu na brak lub bardzo małą ilość komórek jajowych. Jedyną szansą na rodzicielstwo jest dla nich skorzystanie z jajeczka podarowanego przez anonimową dawczynię.

O tym, kto może pomóc niepłodnym parom oraz jak wygląda proces kwalifikacji opowiada prof. dr n. med. Krzysztof Łukaszuk z Kliniki INVICTA w Gdańsku.

Na czym polega dawstwo komórek jajowych?

Oddanie komórek jajowych jest formą pomocy kobietom, borykającym się z niepłodnością ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie jajników. Kłopoty tego typu pojawić się mogą w związku z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników, terapią przeciwnowotworową czy powikłaniami po operacjach na przydatkach. W wielu przypadkach wykorzystanie jajeczka innej kobiety rozwiązuje problem i pozwala parze na posiadanie własnego dziecka.

Jakie kryteria trzeba spełnić, żeby oddać swoje jajeczka?

Honorową dawczynią komórek jajowych może zostać każda zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat. Ważne jest, by swoją decyzję podjęła świadomie – cały proces wymaga konsekwencji i kilku wizyt w specjalistycznym ośrodku. Na początku potencjalna honorowa dawczyni przechodzi szereg badań kwalifikacyjnych. Na podstawie ich wyników lekarze oceniają ogólny stan zdrowia pacjentki oraz nosicielstwo chorób uwarunkowanych genetycznie, zaburzenia czy choroby neurologiczne i psychologiczne, choroby serca, cukrzycę, nowotwory, a także infekcje. Równie istotna jest ocena rezerwy jajnikowej, czyli potencjału rozrodczego kobiety.

Jakie są to badania?

Kryteria kwalifikacji opracowane są w oparciu o międzynarodowe wytyczne i dobre praktyki ESHRE oraz ASRM (American Society for Reproductive Medicine), jak również dyrektywy Unii Europejskiej. Wykonywane są bezpłatnie m.in. badania grupy krwi, morfologia, lipidogram, ALT, AST, badanie moczu, badania infekcyjne w kierunku wirusów HBV, HCV, HIV, różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy, chlamydii trachomatis, rzeżączki, testy genetyczne (kariotyp z limfocytów) oraz badania hormonalne (AMH, parametry tarczycowe). Dodatkowo kandydatka spotyka się lekarzem specjalistą oraz z psychologiem. Dzięki temu może świadomie podjąć decyzję o swoim udziale w programie dawstwa, ale przy okazji dowiaduje się też wiele na temat swojego zdrowia.

Czy za udział w programie dawczyni może liczyć na jakąś rekompensatę?

Udział w programie honorowego dawstwa jest dla kobiety czasochłonny, złożony i angażujący. Z tego powodu dawczyni honorowa otrzymuje w Banku Komórek Jajowych zryczałtowany zwrot kosztów związany z całym procesem (m.in. dojazdami, ew. wynajęciem opiekunki do dzieci, urlopem) w wysokości 3 tys. złotych. W ramach programu uzyskuje też bezpłatną opiekę medyczną i szeroki pakiet badań laboratoryjnych, dzięki którym może dowiedzieć się wiele na temat swojego stanu zdrowia.

Jak zachęciłby Pan młode kobiety do pomocy niepłodnym parom?

Podarowanie kilku komórek może odmienić codzienność potrzebujących par i pozwolić im na realizację marzeń o potomstwie. Dla honorowej dawczyni nie niesie negatywnych konsekwencji zdrowotnych i prawnych. Honorowe dawstwo komórek jajowych to niezwykły dar serca i nieoceniona pomoc dla niepłodnych par.

Chcę zostać dawczynią – od czego zacząć?

Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.podarujzycie.pl.

Po wypełnieniu wstępnej ankiety – dawczyni otrzymuje login i hasło do systemu – gdzie jest proszona o wypełnienie ankiety medycznej. Po jej wypełnieniu koordynator banku INVICTA kontaktuje się z dawczynią i zaprasza na wizytę w Klinice.

Zobacz również: