Aż 41 procent Polaków otrzymało mail wyłudzający hasło do konta bankowego, a 32 procent – przez nieuwagę pobrało za pośrednictwem takiego maila szkodliwe oprogramowanie lub plik. Bankowcy przestrzegają – taki błąd może kosztować nas utratę wszystkich oszczędności. Jak się przed nim zabezpieczyć?

-Przestępcy usiłują wyłudzić hasła do kont, podszywając się pod instytucje finansowe albo firmy kurierskie. Wysyłają fałszywe maile, przekierowujące do niebezpiecznych stron lub zawierające w załączniku zawirusowane pliki. Ich pobranie może skutkować zainstalowaniem oprogramowania szpiegującego, które udostępni hakerom nasze dane – ostrzega w rozmowie z serwisem infoWire.pl Magdalena Lejman z PKO Banku Polskiego.

Banki nigdy nie proszą o podanie żadnych danych drogą mailową ani SMS-ową. Również otrzymanie informacji o konieczności zalogowania się do banku od razu powinno wzbudzić naszą czujność.

– Podczas logowania upewniajmy się, że adres strony internetowej jest poprawny i rozpoczyna się literami https, które oznaczają szyfrowanie. Obok powinien znajdować się symbol kłódki, świadczący, że połączenie jest zabezpieczone certyfikatem – podkreśla specjalistka.

Warto też ustawić powiadomienia informujące o ruchu na naszym koncie. W przypadku gdy jako narzędzia autoryzacyjnego używamy kodów SMS, koniecznie sprawdzajmy, czy treść zlecanej dyspozycji zgadza się z treścią wiadomości tekstowej.

Jeśli już weszliśmy w niebezpieczny link lub korzystaliśmy z konta na zawirusowanym komputerze, jak najszybciej powiadommy o tym zdarzeniu bank oraz policję.

Zobacz również: