Co roku 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To dobry moment, by przypomnieć, jak ważna jest ona dla naszego organizmu. Z badań agencji badawczej PBS wynika, iż Polacy piją coraz mniej płynów. Co dziesiąty z nas w ogóle nie pije wody, a ponad 80% spożywa jej za mało w ciągu dnia. O jej istotnej roli dla naszego organizmu mówi ekspert ds. leczenia otyłości, specjalista żywieniowy Konrad Gaca.

By zdrowym być
Światowy Dzień Wody został zainicjowany przez ONZ i obchodzony jest od 1993 roku. Warto pamiętać, jak ważną rolę odgrywa woda w organizmie człowieka, nie tylko w tym dniu, lecz także codziennie. Powszechnie wiadomo, że odwodnienie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. O ile każdy wie, że najważniejszą funkcją wody jest nawadnianie organizmu, to nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że ma ona również inne zadanie – przyspiesza metabolizm. Taka wiedza to również pierwszy krok do sukcesu w procesie odchudzania. Woda jest niezbędna, by w organizmie człowieka mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Stanowi 50–60% masy ciała dorosłego człowieka. Powszechnie wiadomo, że choć człowiek bez pokarmu może funkcjonować kilka tygodni, bez wody przetrwa zaledwie kilka dni. Wyniki badań mówią, że utrata już 5% zasobów wody w organizmie może prowadzić do zaburzeń krążeniowo–oddechowych. Obniżenie zasobów o 15% jest realnym zagrożeniem życia. – Dostarczenie odpowiedniej ilości wody jest więc niezbędne do prawidłowego przebiegu wszystkich reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie. Dobre nawodnienie jest bardzo ważne dla naszego mózgu, koncentracji, układu krążenia, układu pokarmowego i samopoczucia. H2O towarzyszy trawieniu, wchłanianiu, wydalaniu, regulowaniu poziomu krwi i limfy, nawilża powierzchnie stawowe i narządy wewnętrzne – mówi Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

Niezbędna w procesie odchudzania
Woda jest jednym z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za sukces zdrowej i skutecznej redukcji wagi. Jej rola jest nie do przecenienia. Dlatego też szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu powinny zwracać osoby, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto jednak wybrać taki rodzaj wody, który będzie dla nas najodpowiedniejszy i zapoznać się z zaleceniami eksperta. – Najlepszym wyborem będzie woda średniozmineralizowana, niegazowana. Woda w kapitalny sposób przyspieszy metabolizm. Pamiętajmy też, że jeśli zwiększymy jej ilość to musimy koniecznie ograniczyć sól w diecie – tłumaczy ekspert ds. leczenia otyłości, Konrad Gaca.

Eliksir piękna
Prawidłowe nawilżenie skóry jest niezbędne dla jej młodego i zdrowego wyglądu. – Pij ją dla zdrowia i urody – przekonuje Konrad Gaca. – Udział prawidłowej ilości tego płynu w procesach biochemicznych organizmu objawia się nie tylko zdrowiem i dobrym samopoczuciem oraz odpowiednią ilością energii, lecz także lepszym wyglądem. Ponadto doskonale oczyszcza organizm z toksyn, co wpływa również na stan skóry i włosów. Picie zwiększonej ilości wody jest polecane również kobietom mającym problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie, a co za tym idzie z cellulitem, workami pod oczami czy opuchniętymi nogami. Przy jednoczesnym zmniejszeniu lub całkowitym ograniczeniu ilości spożywanej soli, a zwiększeniu ilości wypijanej wody, krążenie limfy usprawnia się i powyższe niedogodności odchodzą w niepamięć – wyjaśnia ekspert ds. leczenia otyłości. – Dzień Wody można potraktować jako świetną okazję do zapoczątkowania zmian swoich nawyków żywieniowych. Zrób coś dla siebie i zacznij pić wodę! – zaleca ekspert.

Zobacz również: