64% Polaków marzy o własnym domu, jednak nie wszystkim udaje się to marzenie zrealizować. W budynkach jednorodzinnych mieszka 55% z nas, podczas gdy lokale w blokach zajmuje 45%. Zanim zdecydujemy się na zakup lub budowę domu, warto przemyśleć, dla kogo będzie on przeznaczony.

„Inne zapotrzebowanie metrażowe ma rodzina trzyosobowa, inne – pięcio- czy sześcioosobowa. Trzeba wziąć to pod uwagę przy wybieraniu planów architektonicznych” – mówi serwisowi infoWire.pl Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development. Jeśli w budynku będą mieszkać seniorzy, lepiej zrezygnować z dużej liczby schodów. Należy również pamiętać, że dom generuje koszty, które musimy być w stanie spłacać w przyszłości.

Obecnie jest budowanych mniej domów mających od 120 do 150 m2 powierzchni. Polacy decydują się na mniejsze metraże. Takie budynki są łatwiejsze w utrzymaniu, a jednocześnie zaspokajają potrzebę posiadania własnego domu, najlepiej z ogródkiem.

Wiele osób do domów przekonuje możliwość swobodnego planowania układu pomieszczeń. „Jest to zdecydowana przewaga nad mieszkaniami, w przypadku których niejednokrotnie nie mamy wpływu, gdzie zostaną usytuowane kuchnia czy łazienka. Deweloperzy coraz częściej starają się jednak dopasowywać wnętrza lokali do indywidualnych potrzeb klientów. Przy aranżacji warto skorzystać z pomocy architekta, który podpowie, jakie rozwiązania okażą się najbardziej ergonomiczne” – zauważa ekspertka.

Zobacz również: