Ładowarka do telefonów – to pierwszy praktyczny produkt zaprezentowany przez firmę Saule Technologies, który jest oparty na bazie perowskitów. Technologię opracowała polska badaczka Olga Malinkiewicz.

Tradycyjne ładowarki do telefonów mogą niebawem odejść do lamusa. Wszystko za sprawą Polki Olgi Malinkiewicz, która zelektryzowała świat nauki pokazując jak tania może być energia czerpana z perowskitów. Teraz młoda badaczka zaprezentowała ich zastosowanie tworząc nową niezwykłą ładowarkę do telefonów.

Przełomowe odkrycie?

Cienka jak włos folia pokryta kryształem stała się ładowarką do telefonu. – Będziemy mieli telefon, który na swoim nieużywanym obecnie odwrocie będzie miał ogniwo perowskitowe – tłumaczy Olga Malinkiewicz. Jej wynalazek nałożony na telefon będzie go ładował czerpiąc energię choćby z biurkowej lampki.

Prototyp cienkiego i lekkiego modułu zasilającego np. smartfony zaprezentowano w czasie International Conference on Perovskite Thin Film Photovoltaics (ABXPV) w Barcelonie. To efekt wielu miesięcy intensywnej pracy młodego zespołu naukowców zrzeszonych w Saule Technologies.

„To pierwszy przykład implementacji technologii perowskitowej w elektronice użytkowej. W kolejnych etapach prac laboratorium będą powstawały coraz większe i wydajniejsze powierzchnie nadruku, umożliwiające wytwarzanie nawet wielkoformatowych ogniw fotowoltaicznych. Ich zastosowaniem są zainteresowane różne branże i sektory przemysłu na całym świecie, a także największe światowe marki” – mówi Piotr Krych, prezes zarządu Saule.

Początek drogi

Choć zaprezentowanie ładowarki na bazie perowskitów to przełom, to dla Olgi Malinkiewicz dopiero początek drogi. Materiał można będzie bowiem nakładać na niemal każdą powierzchnię tworząc w ten sposób ogniwa słoneczne, które będą czerpać energię.

tvn24bis.pl

Zobacz również: