Dwie tony tytoniu, ponad pięć milionów papierosów i linię produkcyjną do wyrobu i pakowania towaru, odkryli policjanci z CBŚP wraz ze strażnikami Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Izby Celnej w Warszawie.
Fabryka działała w okolicy Grodziska i prowadzili ją Ukraińcy. To pierwsza w tym roku tak duża nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana przez służby CBŚ.
Produkcję „lewych” papierosów wytropili funkcjonariusze CBŚ z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Warszawie i zrobili nalot z pomocą straży granicznej i celników.

Okazało się, że nielegalny wyrób papierosów prowadzony był w czterech miejscach budynków gospodarczych w okolicy Grodziska. Były to zabudowania rozmieszczone w bliskiej odległości i spełniały różne funkcje. W jednym odbywała się produkcja papierosów, w innym był magazyn, a w pozostałych pakowane były papierosy.
Funkcjonariusze znaleźli dwie tony tytoniu, półtora tony suszu tytoniowego i ponad pięć milionów gotowych papierosów. Do tego opakowania, poligrafię, bibuły, folię, maszynki i inne prefabrykaty o łącznej wartości niemal 5,5 mln złotych.
W sprawie zatrzymano aż 58 obywateli Ukrainy, z których każdy miał swoje zdanie w procederze. Wśród nich znajduje się też trzech „szefów” całej wykrytej siatki tytoniowej.

Jednej osobie postawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, dwóm pozostałym udziału w tej grupie. Pozostali usłyszeli zarzuty z ustawy karnej skarbowej, grozi im do trzech lat więzienia i wysoka grzywna, a śledztwo nadzoruje warszawska prokuratura okręgowa.
Oszacowane straty Skarbu Państwa związane z nieodprowadzonym podatkiem akcyzowym szacuje się wstępnie na ponad 6,5 mln złotych.
Jak podaje CBŚ, jest to pierwsza tak duża nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana w tym roku. W minionym roku udało się zlikwidować dziewięć takich fabryk i 59 wytwórni krajanki tytoniowej. Policjanci CBŚP zabezpieczyli wtedy około 187 milionów nielegalnych papierosów i ponad 437 ton krajanki tytoniowej.

am
Fot. CBŚ

Zobacz również: