ABB uruchamia pilotażową serię programów edukacyjno-naukowych dla dzieci i młodzieży – ABB Junior Channel. Dzięki nim najmłodsi mają okazję w przystępny i ciekawy sposób zgłębić wiedzę o nowoczesnych technologiach. Projekt ma na celu popularyzowanie nauki wśród młodzieży wczesnoszkolnej.

Dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów. Jak więc połączyć ich zamiłowanie do korzystania z nowych technologii i naukę w jednym? ABB we współpracy z łódzkim FabLabem zrealizowała trzy pilotażowe odcinki odkrywające tajniki nauki – działanie i zastosowanie laserów, robotów czy energii słonecznej.

Robotyka_main_part

– Jako innowacyjna firma technologiczna chcemy pokazywać najmłodszym pasjonujące dziedziny nauki, które są częścią naszego codziennego życia. ABB Junior Channel ma być zachętą dla przyszłych naukowców, którzy będą odkrywali i zmieniali nasz świat – mówi Jacek Pielka, dyrektor ds. komunikacji ABB w Polsce.

W rolę prowadzącego wcielił się Karol Wójcicki, jeden z czołowych popularyzatorów nauki w Polsce, dziennikarz i prezenter telewizyjny. W każdym z odcinków wraz z zespołem młodych naukowców, rozwiązuje zagadki i przeprowadza spektakularne doświadczenia. Każdy składa się z części edukacyjnej, eksperymentów oraz pokazuje, jak domowym sposobem skonstruować własnego robota, stworzyć laserowy labirynt czy sprawdzić oddziaływanie słońca na wytwarzanie ciepła.

– Wśród masy bezwartościowych treści w internecie istotne jest eksponowanie filmów, które przyczyniają się do popularyzowania tematów z nauką w tle. Być może staną się one dla młodych ludzi inspiracją na przyszłość, co leży w interesie każdego rodzica – wyjaśnia Karol Wójcicki.

Pilotażowa seria trzech odcinków opublikowana zostanie na kanale Youtube ABB Polska.

– Dziś nowe technologie to stały element codzienności naszych dzieci. Stykają się z nimi zarówno w domu, jak i coraz częściej w szkole. Wyjaśnianie otaczającego nas świata przy wykorzystaniu Youtuba, prawdopodobnie najpopularniejszego wśród nich medium internetowego, jest niezwykle ważne – dodaje Wójcicki.

Pierwszy, opublikowany dziś (6.02), odcinek wyjaśnia działanie lasera i jego zastosowanie w domu i w przemyśle. Następne dwa odcinki ukażą się w kolejno 13 i 20 lutego.

– Zależy nam, by dzieci już od najmłodszych lat „zarażały” się pasją do nauki i podążały tą ścieżką na kolejnych szczeblach edukacji. W XXI wieku stale rośnie zapotrzebowanie na inżynierów i nauki ścisłe, które są przyszłością światowego rynku pracy – podsumowuje Jacek Pielka.

 

Zobacz również: