Papież ułaskawił księdza skazanego w aferze Vatileaks

0
107

Watykańskie więzienie jest znowu puste. Papież Franciszek ułaskawił hiszpańskiego księdza Lucio Vallejo Baldę, skazanego na półtora roku pozbawienia wolności za kradzież i rozpowszechnienie poufnych dokumentów, dotyczących finansów Stolicy Apostolskiej.

55-letni ksiądz – jako jedyny – osadzony został w watykańskim więzieniu. Jego włoska współpracownica za te same przestępstwa skazana została na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Sąd wziął pod uwagę fakt, że na krótko przed wyrokiem kobieta urodziła dziecko. Oskarżeni w tym samym procesie dwaj włoscy dziennikarze, którzy dostarczone im dokumenty opublikowali w swoich książkach, zostali uniewinnieni. Karę odbywał jedynie prałat Vallejo Balda. Ponieważ odbył już ponad połowę, papież Franciszek warunkowo ułaskawił go i zwolnił z więzienia.

Hiszpański duchowny był sekretarzem powołanej przez Franciszka w 2013 roku komisji przygotowującej reformę finansów Stolicy Apostolskiej i miał dostęp do wszystkich dokumentów na ten temat. Papież zwolnił go z więzienia, ale nie przywrócił do pracy.
źródło: IAR

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ